Ana sayfa Antrenman Oblik Kası Geliştirme

Oblik Kası Geliştirme

6363
0
PAYLAŞ

Genel olarak ‘adonis kası’ olarak bilinen karın kaslarının tümünün kapsadığı bölge aslında ‘oblik kasları’ diye tabir edilen kas grubuna dahildir. Yani asıl tabir, doğru olan adonis kası değil, oblik kası geliştirme olmalıdır. Oblikler ve karın kasları vücudun daha çekici ve güçlü görünmesini sağlayan bölgelerdendir. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyenler karın kası ve obliklerin gelişmesine önem vermelidirler. Adonis ve oblikler birbirinden ayrı düşünülemez ve bu kasların gelişimi doğrudan birbirini etkiler.

Oblik Bölgesini Çalıştırma

Vücuttaki oblik kasları birçok çalışmada etkin biçimde gelişmektedir. Squat veya Deadlift yaptığınızda oblik kaslarını da dolaylı olarak çalıştırmış olursunuz. Bu nedenle oblik bölgesi hemen hemen her egzersizde dolaylı olarak çalıştırılmış olur. Oblik bölgesinin gelişimi ise hareketten harekete değişmektedir. Oblik kaslarınızın yeterince gelişmediğini düşünüyorsanız bu kasların gelişimini sağlayacak hareketler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Ancak ağırlıklı olarak oblik kaslarınızı geliştirmeye yoğunlaşmak istemiyor, yada normal şekilde uzun vadede gelişmesini istiyorsanız o zaman squat, bentover row çeşitleri ve deadlift türevlerini uygulayarak oblik bölgesinin de normal bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Oblik Kası Geliştirme

Ağırlıklı olarak oblik kası geliştirmek istiyorsanız belli başlı antrenmanlara da yoğunlaşabilirsiniz. Bu hareketlerden biri 45 derece side bend olarak geçmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi 45 derecelik açıyla konumlandırılmış bir sehpaya yan olarak uzanılır. Bacaklar ve vücut düz bir şekilde olmalıdır. İki el baş hizasında ve düz olacak şekilde birleştirilir. Ardından sağ tarafa doğru vücut esnetilir. Ardından tekrar eski konuma dönülür. Bu hareket oblik kaslarının gelişimi için oldukça önemlidir. Diğer bir etkili oblik bölgesini geliştirme egzersizi oblique cable crunch hareketidir.

12-16 tekrar ve 4-6 set aralığında yapılabilen hareket oldukça zordur. Dizlerin üzerine çökülerek kabloyu kendinize doğru çekmeniz gerekir. Bu esnada yüzünüz yere doğru bakmalıdır ve gövdeniz de yatay konumda olmalıdır. Hareketleri doğru şekilde yaptığınızda oblik bölgesi kasları hızlı ve etkili bir şekilde gelişecektir.

asdasd