Ana sayfa Beslenme DOĞAL PROTEİN KAYNAKLARI

DOĞAL PROTEİN KAYNAKLARI

2073
0
PAYLAŞ

Vücudumuz temel yapıtaşlarından birisi proteinlerdir. Proteinler vücudumuzda yapım ve onarım işlerinden sorumludur. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin normal kişilere göre daha fazla miktarda protein almaları gerekmektedir. Bu yüzden protein alınmasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de proteinlerin doğal kaynaklardan olmasıdır. Yapay kaynaklı proteinler vücudumuzda belirli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu yüzden protein seçimimizi doğal protein kaynakları üzerinden yapmamız daha sağlıklı olacaktır. Evet, şimdi gelin hep birlikte doğal protein kaynakları nelermiş bir bunlara bakalım.

KIRMIZIET: Oldukça yüksek protein içeriği sayesinde özellikle sporcular tarafından tercih edilen doğal bir protein kaynağıdır. Yaklaşık olarak 100 g’ da 19,7 g protein bulunmaktadır. Hem doğal bir protein kaynağı olmasından ötürü hem de yüksek protein içeriği sayesinde oldukça fazla tüketilmesi gereken bir besindir.

TAVUKGÖĞSÜ: Sporcu kişilerin vazgeçilmez ana öğünlerinden birisi haline gelen tavukgöğsü içerisinde oldukça fazla doğal protein bulundurur. Ortalama olarak 100 g’ lık bir tavukgöğsünün içerisinde yaklaşık olarak 20 g doğal protein bulunmaktadır. Özellikle spor sonrasında ki öğünlerde tüketilmesi büyük fayda sağlamaktadır. Günlük beslenmemizde muhakkak yer vermemiz gereken ürünlerden biridir.

BALIK: Özellikle ülkemizde Karadeniz bölgesinde bir hayli fazla tüketilen balık yüksek protein ve omega-3 içeriği ile karşımıza çıkmaktadır. Doğal protein içermesinden ötürü birçok sporcu tarafından ve normal kişiler tarafından tüketimi fazladır. Ortalama olarak 100 g’ lık bir balığın içerisinde yaklaşık olarak 20 g protein bulunmaktadır.

TONBALIĞI: Özellikle ülkemizde konserve türevinde tüketilen öğrencilerin kurtarıcı besinleri arasında yer alan besin olan ton balığı yüksek miktarda doğal protein içermektedir. İçerisinde bulunan yüksek miktarda ki protein ve kullanım kolaylığı ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ortalama olarak 100 g’ lık bir ton balığında yaklaşık olarak 25 g protein bulunmaktadır.

MİDYE: Midye severler için güzel bir haber. İçerisinde bol miktarda protein bulunmasından ötürü gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var bilindiği üzere midye adeta denizin süngeri gibidir. Bu yüzden güvendiğiniz yerlerden almanız sağlığınız açısından önemlidir. Ortalama olarak 100 g’ lık bir midyenin içerisinde yaklaşık olarak 15 g protein bulunmaktadır.

ISTAKOZ: Zenginlerin yemeği olarak bilinen ıstakoz görüntü itibari ve pahalı olmasından dolayı oldukça az tüketilen hatta hiç tüketilmeyen bir besindir. İçerisinde yüksek miktarda protein barındırır. Ortalama olarak 100 g’ lık bir ıstakozda 17 g protein bulunmaktadır.

YUMURTA: Doğal protein kaynaklarımızın başında gelen her evde bulunan ve kolayca ulaşılabilen bir besinimizde yumurtadır. Özellikle yumurta sarısında fazla miktarda protein bulunmaktadır. Bir adet yumurta sarısında 16 g protein bulunurken, bir adet yumurta akında 11 g protein bulunmaktadır. Günlük beslenmemizde yumurtaya yer vermemiz gerekmektedir. Haftada en az 2-3 gün yumurta tüketimi oldukça fayda sağlayacaktır.

KEFİR: Kefir özellikle probiyotik içeriği ile karşımıza çıkmaktadır. Fakat az da olsa doğal protein içermektedir. Ortalama olarak 100 ml’ lik bir kefir yaklaşık olarak 4 g protein içermektedir. Özellikle sindirim problemlerinde ve bağırsak çalışmasında etkilidir. Karın bölgesindeki şişliğin azalmasına fayda sağlamaktadır. Bu yüzden haftada 2-3 kez kefir tüketmemiz sağlığımız açısından iyi olacaktır.

YAĞSIZBEYAZPEYNİR: Kahvaltılarımızın sultanı beyaz peynir yüksek miktarda doğal protein içermektedir. Bu yüzden günlük beslenmememizde beyaz peynire yer vermeliyiz. Özellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketebiliriz. Ortalama olarak 100 g’ lık bir yağsız beyaz peynirde yaklaşık olarak 25 g protein bulunmaktadır.

asdasd