Ana sayfa Beslenme Doğru Karbonhidrat Tüketimi

Doğru Karbonhidrat Tüketimi

2545
0
PAYLAŞ

Birçok besinin içerisinde karbonhidrat bulunmaktadır. Beyaz ekmek, beyaz un, beyaz pirinç ve krakerler içinde karbonhidrat bulunan besinlerdir. Bu besinler işlenmiş tahıl ürünleridir. Ancak karbonhidrat tüketiminde işlenmiş tahıl ürünlerinden uzak durulmalıdır. Çünkü işlenmiş tahıl ürünleri karbonhidratın zararlı olanıdır.

Besin değeri düşük olan işlenmiş tahıl ürünleri çok fazla da kalori içermektedir. İçinde çok az diyet lifi bulunmaktadır ve kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Bu gıdaları tükettikçe tüketim isteği de artmaktadır. Ayrıca bu besinlerin çok sık tüketilmesi halinde kullanıcılar diyabet hastası olmaktadır.

Karbonhidrat tüketiminde işlenmiş tahıl ürünlerini tüketmek yerine diyet lifli ürünlerini tercih etmelisiniz. Çünkü diyet lifli ürünler hem çok daha doyurucu bir yapıya sahiptir. Hem de içinde az kalori bulunmaktadır. Diyet lifi besinlerin kana karışımını yavaşlatmaktadır. Kana karışımı yavaşlaması sebebiyle de kan şekeri hızlıca artmamaktadır.

Meyve veya sebze açısandan çok daha düşük besin değerine sahip olan tam buğday ve kepek ekmekleri karbonhidrat açısından güçlüdür. Ancak fazla kalori ürettiğinden dolayı da tam buğday ve kepek ekmeklerinden kilo vermeyi hedefleyenlerin uzak durmaları ve az miktarda tüketmeleri daha doğru olacaktır. Ayrıca tam buğday ekmekleri ve kepek ekmekleri insülin açısından da çok yüksektir. Bu sebepten ötürü de kan şekerini artıracaktır. Ancak bu yapısı sebebiyle de kilo alımına sebep olmaktadır.Herşeyden önemlisi doğru ve iyi karbonhidrat kaynaklarını tespit ederek bunları tüketebilmekdir.Örneğin beyaz ekmek yerine tam tahıllı, tam buğday ekmeği, tercih edilmeli fasulye, kepekli makarna, esmer pirinç gibi gıdalar tercih edilmelidir. Yüksek karbonhidrata sahip olan ürünleri limonla, böğürtlenle ve tarçınla tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır.

asdasd