Dukan Diyeti

  1855
  0
  PAYLAŞ

  Dukan diyeti, Dr. Pierre Dukan tarafından ortaya atılmış bir diyet programıdır. Doktor bu diyeti uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeler neticesinde ele almıştır. Kolay bir uygulama yöntemi olan Dukan diyeti; 4 aşamada gerçekleşir.

  Dukan Diyetinin Aşamaları

  İlk aşama: Atak dönemidir. Bu dönemde saf protein ve yulaf ekmeği tüketilir. Kesinlikle yağlı gıdalar tüketmek yok. 20 dakikalık günlük yürüyüş ile birlikte en hızlı kilo kaybının yaşandığı evredir.

  İkinci aşama: Seyir evresidir. Bu evrede yulaf ekmeği hakkı 2 yemek kaşığına çıkarılır ve diyete 28 tane sebze eklenir. Bu evrede eğer dikkatli özen gösterilirse, haftada bir kilo vermek mümkün. Ayrıca diyet boyunca bol sıvı tüketmek çok önemlidir.

  Üçüncü aşama: Güçlendirme evresidir. Bu evrede ise verilen kiloların geri alınmaması için çabalanır. Örneğin 5 kilo verildiyse, 50 gün güçlendirme evresine devam edilir. Bu evrede; günde bir porsiyon meyve, iki dilim tam tahıllı ekmek ve haftada iki porsiyon nişastalı gıda tüketilir.

  Son evre: Koruma evresidir. Haftada bir gün saf protein rejimi uygulanır ve bu sayede verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçilir. Ayrıca günde 2-3 yemek kaşığı yulaf ekmeği tüketmek şarttır.

  Dukan Diyetinin Değerlendirilmesi

  Dukan diyeti, ilk çıktığı Fransa’da popüler olmuş ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Kısa sürede çok hızlı kilo verdiren bu diyet; birçok insan tarafından tercih edilmiştir. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki Dukan diyeti hiç de sanıldığı kadar masum ve etkili bir kilo verme yöntemi değildir. Zararları ilk başlarda görülmeyen fakat ilerleyen zamanlarda kalıcı hasarlara yol açan Dukan diyeti; şeker, protein ve bunlara benzer birçok faydalı besini kısıtladığı için vücuda büyük oranda zarar vermektedir.

  asdasd