Ana sayfa Beslenme Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

2189
0
PAYLAŞ

Dukan diyeti, Fransız bir beslenme uzmanı olan Dr. Pierre Dukan tarafından ortaya atılmıştır. Fransız diyetisyen tıbbi şekilde yaptığı uygulamalarına ilk önce nörolojist olarak başlamış ama 40.000 hastanın ardından Dukan diyet programı ile dünyaca tanınır bir hale gelmiştir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti yüksek miktarda protein, az miktarda yağ ve karbonhidrat diyeti olarak bilinir. Bu diyeti uygulamak isteyen kişiler 100 maddeye yakın olan bir yemek listesinin içinden istedikleri yiyeceği, istedikleri kadar tüketebiliyorlar. Şimdiye kadar Dukan diyeti, hızlı kilo kaybından ziyade uzun vadede ve kalıcı kilo kaybını hedef almıştır.

Dukan diyeti, hastalara kılavuz olabilmek amacı ile dört aşama şeklinde düzenlenmiştir. Her aşamada gıdalar, su tüketim miktarı ve yapılması gereken günlük egzersizler değişikli göstermektedir. Hasta istediği kiloya indiği zaman ilk üç aşama sonlandırılır ve son aşama olan 4. aşamaya geçilir. Son aşama sağlıklı bir hayatı sürdürebilmek için uygulanır.

Dukan Diyeti Zararlı Mıdır?

Yapılmış bilimsel çalışmalar Dukan Diyeti’nin yalnızca su ve kas kaybından oluştuğunu söylüyor. Dukan diyetini yapmış bir insan tartıda gördüğü sayı azaldığı için mutludur. Çünkü kafasında tasarlamış olduğu ideal kilosuna inmiştir. Ancak Dukan diyeti yaparak zayıflamış olan bir kişinin mutluluğu çokta süreklilik gösteremez.

Dukan diyet programında karbonhidrat miktarı çok çok azdır. Karbonhidrat miktarı az olunca da kilo kaybı yaşanması çokta şaşırılacak bir durum değildir. Ancak kilolarından kurtulduğunu zanneden kişi verdiği kiloları aynı oranda geri alacaktır. Hiçbir uzman çok moda olan Dukan diyetini önermez.

Dukan Diyeti’nin Zararları Nelerdir?

-Çok fazla protein kullanımı gut hastalığına sebebiyet verir.

-Diyet bitiminde hızlı kilo alımı yaşanır.

-Vücutta su açığı ortaya çıkar.

-Aşırı protein kullanımı böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yol açar.

-Vücuttaki kas oranında azalma yaşanır.

asdasd