Ana sayfa Sporcu Gıdaları EN İYİ AMİNOASİT SUPPLEMENT HANGİSİDİR?

EN İYİ AMİNOASİT SUPPLEMENT HANGİSİDİR?

1874
0
PAYLAŞ

Sporcu ürünlerinin piyasaları incelendiği zaman birçok ürün olduğu aşikârdır. Bu durumda ürün seçimi konusunda bireylerin aklını epey bir karıştırmaktadır. Bu yazımızda size en iyi aminoasit supplement olan Xtend BCAA’ dan bahsedeceğiz. Xtend BCAA sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilen bir aminoasit supplementidir. Özellikle içeriği incelendiğinde neden bu denli tercih edildiği anlaşılmaktadır. Piyasadaki diğer BCAA’ lara nazaran 7 g daha fazla BCAA içermektedir. Aynı zamanda piyasadki diğer ürünlere göre daha fazla elektrolit karışımı içermektedir. Spor esnasında su ile birlikte vücutta elektrolit kaybıda gerçekleşmektedir. Bu ürün sayesinde spor esnasında kaybedilen elektrolitlerin idamesi sağlanmış olmaktadır. Bu ürünün sizlere geldiğinde içerisinden yaklaşık olarak 30 servis çıkmaktadır. Her bir servis yaklaşık olarak 0,6 mg B6 vitamini, 220 mg sodyum, 170 mg potasyum, 3500 mg lösin, 1750 mg izolösin, 1750 mg valin, 2500 mg glutamin ve 1170 mg elektrolit karışımı içermektedir. Bu ürün aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinde 2012 yılında yılın en iyi BCAA ürünü olarak seçilmiştir. Ürünün tat olarak birçok alternatifi bulunmaktadır. En çok tercih edilen tat yeşil elma olmakla birlikte, karpuz, ananas ve mango gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Xtend BCAA amino asit takviyesini incelemek ve satın almak için güvenilir adres; https://www.aloprotein.com/scivation-xtend-384-gram

Sporcular neden aminoasit supplementleri kullanırlar?

Sporcular özelliklede profesyonel sporcular aminoasit supplementleri kullanmaktadırlar. Çünkü sporcular vücudunun normal bir insan vücuduna nazaran daha fazla bir miktarda protein ihtiyacı vardır. Protein ihtiyacının karşılanması için proteinlerin yapıtaşı olan aminoasitlerin vücuda alınması gerekmektedir. Özellikle vücutta üretilemeyen aminoasitlerin kesinlikle vücuda alınması gerekmektedir. Vücutta üretilmeyip dışarıdan alınan bu tarz aminoasitlere elzem aminoasitler denir. Elzem aminoasitler protein sentezi için oldukça önemlidir. Bu aminoasitlerin eksik olması sonucu vücutta protein sentezi gerçekleşemez ve kişinin kas kütlesi gelişimi sağlanamaz. Bu yüzden bu aminoasit komplekslerinin vücuda alınması gerekmektedir.

BCAA faydaları ile ilgili  “BCAA (Branched Chain Amino Acid) Faydaları”makalemizi inceleyebilirsiniz.

Basit bir şekilde vücutta protein sentezi nasıl gerçekleşir bunu inceleyelim.

Protein sentezi vücutta 3 aşamadan oluşur. Bu aşamalar, replikasyon, transkripsiyon ve translasyondur. İlk olarak DNA kendisini replike ederek bu işleme başlar. Daha sonra mRNA sentezlenir. mRNA genetik bilgiyi alarak zarda ki porlardan geçerek sitoplazmaya ulaşır. Burada ribozoma bağlanır. Daha sonra antikod oluşur ve taşıyıcı RNA bu bilgiyi mRNA’ da ki kod ile bağlar ve protein sentezi başlamış olur.

Xtend BCAA ile ilgili yardımcı bilgi;

Scivation Xtend Bcaa

Scivation Xtend – Infinite Force Amino Restore Karşılaştırması

 

asdasd