Et Proteini

  1946
  0
  PAYLAŞ

  Protein Tozu

  Protein, vücuttaki doku ve hücrelerin kendi kendini onarması ve çoğalması için gerekli bir besindir. Protein tozu da günlük protein ihtiyacını karşılamak için kullanılan ek besindir. Kas yapısını güçlendirmek için gereken proteinin doğal yollardan karşılanma imkânının kolay olmamasından ötürü sporcular, daha pratik olması açısından protein tozunu tercih etmektedirler. Protein tozları genellikle takviye olarak kullanılmaktadır. Yani protein tozları vücut geliştirmek için yapılan beslenme programında tüketilen besinlerin yanında destek olarak kullanılır.

  Et Protein Tozu

  Et protein tozu sığır etinden üretilen bir tür protein tozudur. Doğal tüketilen ette protein maddesi dışında yağlar, kreatin, beta-alenine gibi birçok farklı besin maddesi bulunur. Fakat bir et protein tozunda, bunlar yer almıyorsa, doğal et tüketildiğindeki kadar fayda sağlaması beklenmez. Et proteini ve et protein tozu aynı şeyler değildir. Dolayısıyla ikisi arasındaki ayrım bilinmelidir.

  Et Protein Tozunun Faydaları

  Bilinen diğer protein tozlarına göre et proteini, daha fazla kreatin ve daha farklı aminoasitler içermektedir. Et protein tozu içerdiği mineral ve vitamin açısından diğer protein tozlarına oranla daha zengin ve besin değeri daha yüksektir. Bu da kas gelişiminde daha etkili olmasını sağlamaktadır. Et protein tozunun faydaları içerdiği bu zengin besin maddesine dayanır. Ayrıca kullanılan diğer protein tozlarından farklı olarak, sindirim işlemi bağırsak da değil, midede gerçekleşir. Bu da kullanan kişilerde şişkinlik olmasını engeller.

  Kas dokusunu güçlendirerek vücut geliştirmek isteyen sporcular tarafından takviye olarak kullanılan et protein tozu diğer tozlara oranla daha pahalıdır. Bununla birlikte et proteini tozu, henüz üzerinde yeterince bilimsel araştırma yapılmadığından dolayı pek tercih edilmemektedir. Genellikle protein tozlarında farklı arayış içerisinde olan sporcular tarafından tercih edilmektedir.

  asdasd