Ana sayfa Beslenme Fazla Protein Tüketimi

Fazla Protein Tüketimi

2145
0
PAYLAŞ

Vücut için gerekli olan maddelerden birisi de proteindir. Ancak suyun bile fazlasının vücuda zararlı olduğu düşünülürse protein tüketiminin de aşırı olması vücudunuzda beklenmeyen etkilere neden olabilir. Özellikle sporcular ve vücut geliştirme ile uğraşan kişiler kaslarını geliştirmek için ekstra protein takviyesi yaparlar. Protein tozu bu nedenle vücut geliştiricileri tarafından sıkça kullanılır. Özellikle doğal gıdalardan alınan protein dışında protein tozu tüketilmesi hem vücudu olumsuz yönde etkilemekte, hem de vücutta birçok değişime yol açmaktadır. İşte fazla protein tüketiminin sağlığa zararları:

Fazla Protein Tüketimi

Bu söylem aslında birçok insana saçma gelebilir. Fazla protein zararlı denildiğinde insanlar buna ön yargıyla yaklaşıyor. Çünkü protein vücudun ihtiyacı olan ve her gün belirli miktarlarda karşılanması gereken bir madde olarak biliniyor. Bu kısmen doğru olsa da fazla protein sağlığa zararlıdır. Aşırı miktarlarda protein içeren besinlerin tüketilmesi vücutta çok fazla değişime neden olmasa da protein kullanımı direkt olarak vücutta olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Normal kullanımlarda ve normal olarak protein içeren gıdaların tüketiminde herhangi bir zarar yoktur. Hatta vücut için faydalıdır. Ancak fazla protein tüketimi hem sağlığa hem de vücuda zarar vermektedir. Aşırı protein tüketimi yani vücudun ihtiyacı olan protein miktarından fazlasının alınması proteinin vücutta yağ olarak depolanmasını sağlayabilir. Bu durum da kilo almanıza sebep olur. Sindirim sistemine de olumsuz etkileri olabilir. Özellikle bağırsaklarda kabızlık, gaz veya ishal gibi durumlar meydana gelebilir.

Fazla Protein Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı miktarda protein tüketimi karaciğer enzimlerinde artışa neden olabilir. Ayrıca sadece protein ağırlıklı olarak beslenmek vücudun diğer ihtiyaç duyduğu maddeleri alamamasına bu da başka sorunlara yol açabilir. Kalp hastalıkları riski ortaya çıkabilir. Fazla protein tüketimi eğer sürekli sağlıksız bir biçimde yağ ve protein içeren gıdalarla besleniyorsanız herhangi bir kalp rahatsızlığına yakalanma riskinizi arttıracaktır.

asdasd