Gainer Nedir?

  2693
  0
  PAYLAŞ

  Gainer, kilo yani hacim aldırıcı olan, vücuda kilo kazandıran bir besin desteğidir. Sporcular arasında kilo aldırıcı ya da karbonhidrat tozu, süper mass, pro gainer vb gibi isimlerle bilinir. İçeriği ortalama olarak %25 protein, %75 ise karbonhidrattan oluşmaktadır. Özellikle zayıf sporcuların kullanması gereken Gainer, düzenli ve uzun süreli kullanımda oldukça iyi bir beslenmeyle desteklendiğinde çok başarılı sonuçlar vermektedir.

  Kondisyon ve performans sporları yapan sporcular için oldukça faydalı olan bu ürün ile vücuda hacim yani kas kütlesi kazandırılabilirken, istenirse de enerjiyi daha fazla arttırarak uzun süreli antrenmanlar yapılabilir. Karbonhidrat vücutta doğrudan enerji metabolizmasına girerek antrenman performansını da arttırır.

  Gainer Nasıl Kullanılır?

  Gainer nedir sorunuza cevap verdik. Gelin şimdi Gainer nasıl kullanılır ona bakalım. Gainer süt veya su ile karıştırılarak tüketilen bir destek ürünüdür. Eğer kilo probleminiz yoksa ve kalorinizi spor yaparak yakacağınızı düşünüyorsanız Gainer’ı süt ile içmenizde yarar vardır. Fakat amacınız yağsız kilo alımı ise Gainer’ı su ile tüketmek daha yararlı olacaktır. Süt ile kullanımında ise yağlı süt kullanılmamalı, az yağlı ya da yarım yağlı sütler tercih edilmelidir. Gainer karışımı nasıl olmalı sorusuna geldiğimizde ise öncelikle 175-200 gram karbonhidrat tozu için 500 ml su/süt şeklinde olmalıdır. Gainer ne zaman kullanılmalı sorusuna geldiğimizde ise, antrenmandan 1 saat önce veya 1 saat sonra kullanmak sizin için daha yararlı olacaktır. Antrenmandan sonra alacağınız karbonhidratı suyla almanız kana daha çabuk karışması açısından daha yararlı olacaktır.

  Karbonhidrat tozlarını fazla kullanmak kalori miktarını arttırarak yağlanmaya neden olabilir. Fakat Gainer’ları ölçeğinden az kullanmak da bu karışımın etkisini azaltmaktadır. En iyi verimi almak için kutuda yazan ölçüye uyulması gerekmektedir. Tabi bunun yanında doğal belenmeyi de aksatmamak lazım.

  asdasd