Ana sayfa Sağlık Sağlıklı Kilo Alımı

Sağlıklı Kilo Alımı

2408
0
PAYLAŞ

Birçok birey zayıflama çalıştığı yadsınamaz bir gerçek. Fakat kilo almaya çalışan, bunun için spora giden diyetisyene giden insan sayısı da görmezden gelinemeyecek kadar fazla. Yalnız bilinmesi gereken bir şey var ki o da kilo almanın kilo vermeden daha zor ve uğraşlı olduğu. Bu süreçte en önemli şey ise sabır ve irade.

Sağlıklı Kilo Alımı Nasıl Olur?

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı kesinlikle atlanmayacak bir öğün olmakla beraber, erkan yapılması da kilo alımında oldukça önemli. Kilo almak isteyenlerdin dikkat etmesi gereken bir diğer faktör ise öğün atlanmaması. Öğünün atlanmaması, düzenli beslenme ve kaliteli beslenme olmazsa kilo alımı gerçekleşmeyecektir.

Kas dokusunun arttırılması için protein ve karbonhidrat alımına da dikkat etmek gerekiyor. Her öğüne muhakkak hem karbonhidratlı bir gıda hem yağlı hem de proteinli bir besin koymak gerekir. Ara öğünlerde ise kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle kuruyemiş türleri, tost, süt, taze veya kuru meyveler, kek, ayran gibi gıdalar alınmalıdır.

Yemekle beraber alınan içecekler hızlı doyuma sebep olmaktadır. Bu nedenle de su tüketimi bile yemekten en az 45 dakika sonraya bırakılmalıdır.

Baharatlar ve bazı soslar da iştah açmaktadır. Yemekleri pişirirken bol salçalı, baharatlı veya soslu olması kilo alımını kolaylaştırır.

Yemeklerde bazı öğünlerde salata yerine taneli meyve kompostoları tüketilebilir. Tatlılar ise iştah azaltmayacak, makul miktarda tüketilmelidir. Çok fazla tatlı tüketimi ana yemeklerin alımının azalmasına ve beraberinde de iştahın kapanmasına sebeptir.

Çok yoğun egzersiz yapılmamalı bunun yerine yemekten bir saat öncesi yapılacak 30 dakika hafif tempolu yürüyüş iştahı açar ve kalori alımınızı arttırır.

Bunlarla beraber yemek pişirilirken yemeğin besin değeri arttırılmalıdır. Örneğin sade makarna yerine peynirli ya da kıymalı yapılıp, besin değeri arttırılmalıdır.

asdasd