Ana sayfa Antrenman Makaleleri Güç Kazanımı İçin Tavsiyeler

Güç Kazanımı İçin Tavsiyeler

2221
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirme programına başlayanlar için gerekli olan güç kazanımı için hem vücudun karşılaştığı durumlar karşısında daha atik olması hem de istenildiği şekilde karşılık verebilmesi için önemlidir. Bu nedenle kişilerin vücutlarının hacmini geliştirirken bir yandan da güç kazanmak adına antrenman yapmaları daha sağlıklı olacaktır.
Güç Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?
Güç kazanmak isteyen kişilerin bol bol vücut ağırlığı ile yapılan antrenmanlara yönelmesi gerekiyor. Bununla birlikte yüksek ağırlığında kaldırılması vücutta daha iyi sonuçlar veriyor ve gücü artırıyor.
Antrenmanlarda hareketlerin en fazla 5 kere tekrarlanması gerekiyor. Çünkü kaslar aynı hareketi fazlaca tekrar ettiğinde bu duruma alışarak sadece kendilerini geliştirmeye başlıyorlar ve güç kazanmak yerine kaslar gelişiyor.
Bütün egzersizlerinizde sadece 2 set yapmanız vücudunuzun güç kazanması için önemli. Çünkü insan vücudu ilk yaptığı egzersiz ile bundan sonra gelen egzersizi tam anlamıyla yerine getirebiliyor. Bundan sonrakileri ise düşük performans ile yapabiliyor.
Ağırlık kaldırarak yapacağınız antrenmanlarda 2 set arası 3-4 dakika kadar dinlenmeniz gerekiyor. Aksi halde vücudunuz güçsüz kaldığı için ağırlığı kaldıracak enerjiyi bulamayabiliyor. Ancak mola vermek setleri daha verimli yapıyor.
Tekrar yaparken ağırlıkları hızlıca kaldırmaya çalışın. Bu kas performanslarınızı artıracağı için daha fazla güç kullanmanıza da imkan tanıyacaktır.
Antrenmanlarda güç kazanımının önüne geçen en önemli konu uzun süre çalışmalara devam etmektir. Bu nedenle mümkün olduğunca antrenmanlarınızı 1 saat kadar sürdürün. Daha fazlası iyi gelmeyecektir.
Antrenmanlardan sonra eğer kas yerine güç kazanmak istiyorsanız bir gün dinlenin. Arka arkaya antrenman yapmak sizi zorlar ve güç yapmaz.
Antrenman hareketlerinde kendinizi çok fazla zorlamamaya ve gücünüzün üzerinde çalışmamaya dikkat edin. Kendinizi sınırlarınızın üzerinde zorladığınızda sakatlanabilir ya da kaslarınızda çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

asdasd