Ana sayfa Antrenman Makaleleri Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları

2091
0
PAYLAŞ

Yüzme bilinen en iyi spor dalıdır. İnsan sağlığı açısından fiziksel ve mekanik olarak birçok faydası vardır. Çünkü bütün vücudu aynı anda çalıştıran dolayısıyla kalori harcanmasını kolaylaştıran bir spordur bu sayede birçok hastalığı önleyebilme gücü vardır.

İnsanların yüzme sporuna yönelmelerinde birçok neden sayılabilir. Bunların en önemlileri suyun kaldırma gücü olması ve dolayısıyla kasları rahatlatması, suyun mekanik gücü sayesinde bir masaj etkisi yaratması, yüzerken kemik ve kaslarımızın koordineli olarak çalışmasını sayabiliriz. Yüzmeyi diğer spor branşlarından ayıran en önemli farkı, suyun bir dirence sahip olması ve bu dirence karşı koymanın beli bir kuvvet gerektirmesidir.

Yüzme Sporu ile Vücut Geliştirme

Yüzme en iyi kas şekillendirme aracıdır. Yüzme sporunun, insanların boyun kol ve bacak esnekliğini artırdığı herkesçe bilinir. Bu nedenle vücut geliştirme sporcuları kaslarının daha şekilli, daha esnek ve estetik olası için yüzerler.

Yüzme ile vücut yağları eriyecek ve vücut kasları ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak şekilli bir vücut elde edilecektir. Yani yüzmek için bir kas sistemine ihtiyacınız vardır. Bu yüzden, bütün yüzücülerin özel bir vücut yapısı vardır. Bunun nedeni insanın bünyesini zorladığı ölçüde kendini geliştirmesidir.

Dolayısıyla kas kütlenize ne kadar yüklenirseniz o kadar kuvvetli hale gelir. Ancak kası kuvvetlendirmek ve kası büyütmek farklı şeylerdir. Ve yüzmenin vücut geliştirme sporundan farklı olarak kas yapmadığı ama az da olsa kas büyümesi yaptığı bilinir. Çünkü yüzme suyun direncine karşı koyularak yapılan bir spor olduğu için kas kütlenizde bir artma olması beklenemez.

Ayrıca yüzmenin diğer bir faydası ise boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Çünkü suda yatay pozisyonda iken vertebralara yüklenen ağırlık azaldığından dolayı boy uzamasına daha kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da şudur ki, yüzme sporunun yanında bir başka spor da yapılası önerilir. Çünkü sadece yüzme ile ilgilenen insanlarda kamburluk gibi bazı rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Mental olarak ise mutsuz insanların, suyla buluştuğu anda moralini düzeldiği ve depresyona iyi geldiği söylenir.

asdasd