Ana sayfa Antrenman Hamlamanın Sebepleri

Hamlamanın Sebepleri

2350
0
PAYLAŞ

Rutin egzersiziniz dışında yeni başladığınız egzersizler, bilinçsizce vücudunuza yapılan yüklenme, program değişiklikleri… Kas ağrısına sebebiyet veren bir çok durum olabilir. Ancak öncelikle ağrıya neyin sebep olduğu bilinmelidir.

HAMLAMA (The DOMS)
12 saat ile 48 arasında gerçekleşir. Genellikle ara verilen veya ilk defa yapılan hareketlerden sonra kendini gösterir. Sadece ısınma hareketleri bir önlem değildir. Hatta fazla esnetme bile ağrıya neden olabilir. Egzersizlerin ağırlığı yavaş yavaş arttırılarak antrenman yapılırsa sorun yaşanmaz. Çünkü ağrıya neden olan kasılmalar sonrasında kaslar adapte olur. İlk egzersiz kadar hamlama yaşamazsınız. Buna YENİDEN KARŞILAŞMA denir. Sanılanın aksine laktik asit birikmesinin hamlamayla alakası yoktur. Çünkü hiçbir şey yapmasanız bile biriken laktik asit vücutta bir kaç saatte yok olur.

Kas Ağrısına Rağmen Antrenman Yapılırsa Ne olur?

Kas ağrıma rağmen antrenman yapabilir miyim sorusunu bir çok kişiden duyarsınız. Öncelikle bilmelisiniz ki kas ağrıları 3 ile 7 gün arasında geçmeye başlar. Yıpranan fibril sayısı artacağından ötürü gelişim düşecektir. Gelişimin düşmesi de , hipertrofi sisteminde azalmaya ya da gelişimin durmasına kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir : Beş harekette daha güçlü karın kasları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd