Ana sayfa Sporcu Gıdaları Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu İncelemesi

Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu İncelemesi

2485
0
PAYLAŞ

Supplement kelimesinin Türkçe karşılığı ek, ilave, tamamlayıcı gibi anlamalara gelir. Sporla uğraşanlara supplement dendiğinde ise akıllara ilk olarak protein, karbonhidrat, amino asit gibi spora yardımcı ve tamamlayıcı ürünler gelmektedir. Bu ürünler spor esnasında performans ve vücut gelişimi açısından son derece önemlidir.

Son yıllarda Hardline supplement ürünleri ülkemizde git gide daha da fazla yaygınlaşmaya başladı. Yine Whey 3 Matrix bu ürünlerden bir tanesi. Bu inceleme yazısında Hardline  Whey 3 Matrix ürününü içerik, performans, lezzet, kullanım, fiyat, bulunabilirlik gibi tüm açılardan ele alacağız.

Hardline Whey 3 Matrix ağırlıklı olarak protein içerikli bir üründür. Herhangi bir sporla uğraşan, vücut geliştiren, normal 3 öğün beslenmeyi kas gelişimi için yetersiz bulan ve beslenmesine takviye yapmak isteyen, cinsiyet farkı olmaksızın sağlıklı tüm bireylerin tercih edebileceği bir üründür. Ancak her şeyden önce unutulmaması gereken şey bu ürünler başlı başına birer gıda değildirler, birer takviye ürünleridir ve normal beslenme yerine geçmezler. 3 öğün ya da kaç öğün tercih ediyorsak bu öğünlere ek spor yapmadan önce ve sonra olmak suretiyle farklı şekillerde kullanılabilirler. Yeterli ön bilgiyi verdikten sonra alt başlıklar halinde ürünün incelemesine geçebiliriz.

İçerik Ve Performans

Whey 3 Matrix, en hızlı emilime sahip olan hidrolize ve izole whey protein içeriğine sahiptir. Bu protein elde ediliş şeklinden dolayı diğer protein türlerine göre kasların protein ihtiyacını daha hızlı ve aktif bir şekilde karşılar. Whey protein, düşük ısıda mikro filtre edilmiş, yüksek kalitede whey protein konsantresi, Bipro whey protein izolatı ve peptid (aminoasit bağı) formundaki whey protein hidrolizatı ile formüle edilerek elde edilir. Kısaca özetlemek gerekirse whey proteinler, peynir altı suyunda bulunan proteinlerin toz halidir. Bu işlemler tıpkı diğer gıdalarda olduğu gibi fabrikalarda yapılır.

İlave şeker, karbonhidrat ve yağ içeriği yoktur ve de aspartam (tatlandırıcı) kullanılmaz. Ayrıca ürün; domuz katkı maddesi, et ürünü, GDO, koruyucu madde, renklendirici boya gibi şeyler içermemektedir.

Ürünün içeriğini incelediğimizde işe aşağıdaki değerlerle karşılaşmaktayız:

Bir servis protein tozunda, yani 1 porsiyonunda (1 porsiyon = 2 ölçek, o da toplamda 44 g);

2,4 gram Yağ
2,6 gram Karbonhidrat
35,3 gram Protein
3 gram Kreatin Monohidrat
4454 mg Alanin
2939 mg Arjinin
11330 mg Aspartik Asit
2107 mg Sistin
14241 mg Glutamik Asit
1848 mg Glisin
2218 mg Histidin
5924 mg İzolösin (BCAA)
10720 mg Lösin (BCAA)
9048 mg Lisin
2172 mg Metiyonin
3290 mg Fenilalanin
5804 mg Prolin
5767 mg Serin
7800 mg Treonin
1663 mg Triptofan
3013 mg Trosin
5628 mg Valin (BCAA) bulunmaktadır.

Değerlerden de anlaşılabildiği gibi ürün içerik olarak epey bir zengin. Fakat bazı noktalarda muadillerine göre biraz zayıf kalabiliyor. Misal, 44 gram bir serviste 35,3 gram protein miktarının gayet yüksek oranda olduğu görülse de piyasadaki bazı ürünlerde bu oran daha yüksek olabiliyor. Yine de ürün BCAA ve aminoasit miktarları açısından muadillerine göre son derece tatmin edici. BCAA miktarı toplamda 8 grama yakın bir değerde.

2,6 gram karbonhidrat (şeker değeri içerikte tam olarak belirtilmemekle birlikte bu miktara dahil) ve 2,4 gram yağ oranı ise oldukça az miktarda olmakla birlikte bazı sporcular için önem arz edebiliyor.

Üretici firmanın açıklamasına göre ürün aspartam ( tatlandırıcı) ve laktoz ( süt şekeri) içermiyor. Laktoz intoleransı olanlar ve sağlığına önem verenler için bunların ürünün olumlu noktaları olduğu söylenebilir. Yukarıdaki paragraflarda bahsedildiği gibi ürün 3 çeşit whey proteini içeriyor ( izole, hidrolize, konsantre olmak üzere), ayrıca kreatin ve glutamin içeriği de bulunmakta, bunların ürünün diğer olumlu noktaları olduğu söylenebilir.

Özellikle ürünün içeriğindeki 3 gram kreatin miktarı düşük de görünse spora yeni başlayanlar için son derece faydalı olabilmektedir. Tabi ki de seviye ilerledikçe bu kreatin miktarı sporcular için tatmin edici, yeterli olmayabilir.

Söz konusu içeriğin kalitesine değinmek gerekirse de tüm gıda takviyeleri hatta gıda ürünlerinde olduğu gibi bu konu da firmaya ve firmayı denetleyenlere güvenmekten başka yapabileceğimiz pek bir şey yok. Bundan tam olarak olmasa da emin olmak içinse iyi bir araştırma yapmamız şart.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı bakımından ürün sıvı maddeyle karıştırıldığında homojenize olmakta pek sıkıntı çekmiyor. Fakat bu konuda muadillerinin hepsinin önünde olduğu söylenemez. Lezzet açısından da başarılı olduğunu söyleyebiliriz, özellikle çilek aromalısının kullanıcılar tarafından en çok beğenilen aroma olduğu söylenebilir. Lezzet sizin için son derece önemliyse bu ürün sütle karıştırmanızda bir sakınca olduğu söylenemez.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Türkiye menşeine sahip bir ürün olması açısından ülkemiz sınırları içerisinde bulunabilirlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyoruz. Pek çok internet mağazasında veya supplement mağazasında ürünü bulabilirsiniz. Fiyat açısından da muadilleriyle hemen hemen aynı fiyatta hatta biraz daha ucuz olduğu söylenebilir. Fiyat/performans açısından da kullanıcı yorumları ürünün son derece tatmin edici olduğunu gösteriyor.

Kullanım Tavsiyesi

Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için 2 ölçeği (44 mg) 250 ml su ile karıştırıp antrenmandan hemen sonra alınmasında fayda var.

Orta seviye kullanımda ürünün 2 ölçeğini 250 ml su ile karıştırıp, önce sabah kalktıktan hemen sonra bir kez ardından antrenmandan hemen sonra 1 kez olmak üzere toplamda 2 defa kullanılabilir.

İleri Seviye kullanım için ise yine 2 ölçeği 250 ml su ile karıştırıp bu kez, bir sefer sabah kalktıktan hemen sonra, 1 kez antrenmandan 30 dk önce 1 sefer de antrenmandan hemen sonra olmak üzere 3 defa kullanabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Yerli menşei olan Hardline firmasının Whey 3 Matrix ürünü içerik olarak oldukça tatmin edici gözüküyor. Formülize edilme şekliyle de yabancı muadillerinin gerisinde kalmayan bu ürünün fiyatının makul bir seviyede olduğu söylenebilir.

Fiyat performans olarak da muadil ürünlerinin gerisinde kalmadığı ve genellikle olumlu yorumlar aldığını görüyoruz. Whey protein içerikli bir ürün kullanmak istiyorsanız bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

asdasd