Ana sayfa Sporcu Gıdaları Optimum Nutrition Gold Standart Whey Protein İncelemesi

Optimum Nutrition Gold Standart Whey Protein İncelemesi

2121
0
PAYLAŞ

Supplement kullanımı son yıllarda oldukça fazla artış göstermeye başladı. Yaygın kanının aksine bu takviye gıdaların sağlığa zararlı olduğuna dair herhangi bilimsel bir kanıt bulunmaması bunda önemli bir faktör oynamaktadır. Fakat her şeyden önce bu supplementlerin birer temel besin kaynağı olmadığı, standart beslenmeye takviye olarak kullanılması gerektiğinin bilinmesi lazım. Ayrıca bu supplementlerin kullanımı da yaptığımız spor türüne göre değişim gösterebilir.

Bilinen en yaygın supplement türü şüphesiz protein ağırlıklı takviyeler olan protein tozları, fakat supplementler sadece protein tozuyla sınırlı değildir. Karbonhidrat, bcaa, aminoasit gibi pek çok organik besin kaynağının da farklı şekillerde elde edilmiş farklı supplement türleri bulunmakta.

Bu inceleme yazısında temel besin maddesi protein olan Optimum Nutrition %100 Gold Standart Whey Protein Tozu ürününü inceleyeceğiz. Optimum Nutrition markası dünya çapında tanınmaktadır ve kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Bu marka özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça tanınmakla birlikte menşei olarak aslen Birleşik Krallık (İngiltere) ürünüdür. En bilinen ve yaygın olarak kullanılan ürünü ise whey protein tozu ürünüdür. Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan bu ürün dünya çapında yapılan çoğu ankette birinci sırada olmayı başarmıştır. Bu yazımızda ürünü içerik, performans, lezzet, kullanım kolaylığı, fiyat ve yaygınlık gibi tüm açılardan inceleyeceğiz, yazıyı okuduktan sonra neden bu kadar başarılı bir ürün olduğunu anlayacaksınız.

1) İçerik ve Performans

Mikrofiltre edilmiş konsantre whey proteini ve iyon değişimi whey protein izolesinden oluşan bu ürün üçüncü nesil yeni formüller kullanılarak elde edilmiştir ve bu kombinasyon sayesinde diğer normal whey protein ürünlerinden daha hızlı bir şekilde kana karışmaktadır.

Ölçeği 30 gram olan bu ürünün bir ölçeğinde genel olarak;

24 gram protein
120 kalori
1 gram yağ
30 mg kolesterol
3 gram karbonhidrat
130 mg sodyum bulunmaktadır. Merak edenler içinse detaylı değerler aşağıdadır:

Enerji: 113 kcal
Protein: 24 gram
Toplam Yağ: 1,1 gram
-Doymuş Yağ: 0,7 gram
Toplam karbonhidrat: 1,8 gram
-Şeker: 1,2 gram
-Triptofan: 405 mg
Valin (BCAA): 1442 mg
Trionin: 1654 mg
İsolösin (BCAA): 1573 mg
Lösin (BCAA): 2531 mg
Lisin: 2233 mg
Fenilalanin: 748 mg
Metiyonin: 492 mg
Arjinin: 505 mg
Sistin: 494 mg
Tirozin: 703 mg
Hisitdin: 1509 mg
Prolin: 423 mg
Glutamin: 4082 mg
Aspartik Asit: 2509 mg
Serin: 1126 mg
Glisin: 412 mg
Alanin: 1180 mg
Ürünün içeriği görüldüğü gibi son derece zengindir ve bir hayli yüksek bir protein oranına sahiptir. Whey protein denilen şey temelde peynir altı suyundan elde edilir, bu maddeden elde edilen protein hızlı bir şekilde vücut tarafından sindirilir ve kasların kendini çabucak onarmasını sağlayan aminoasit içeriği olarak son derece zengindir. %100 Gold Standart Whey’in temel bileşeni de bu maddenin izole edilmesiyle edilir.

24 gram protein 30 gramlık bir ölçek için %80 protein oranına tekabül etmektedir ve bu da son derece iyi bir orandır. 120 kalori ise üründe hiçe yakın karbonhidrat olduğunu gösterir ve ürün muadillerine göre oldukça iyi bir rakamdır. 1 gramlık yağ da 3 gramlık karbonhidrat oranı da çok düşük rakamlardır ve formunu korumak isteyenler için herhangi bir sıkıntı yaratmazlar. 130 mg’lik sodyum rakamı ise belki tuz kullanımına dikkat eden veya hiç kullanmayan kişiler için sıkıntılı bir rakam olabilir ama bu tarz ürünlerin çoğunda sodyum bulunmaktadır ve bir miktar sodyum da aslında yaşamımız için elzemdir. Bütün bunların dışında üründe yaklaşık 5 gramlık BCAA ve 4 gram glutamin bulunmaktadır.

Genel olarak bakıldığında ürün saf protein elde etmek için üretilmiş bir üründür ve neredeyse hiç gereksiz madde barındırmamaktadır. Bu açıdan oldukça tercih edilebilir bir ürün olduğu söylenebilir. Aynı zamanda ürün hiçbir şekilde aspartam(tatlandırıcı), domuz katkı maddesi, et ürünü, GDO, gluten (buğday ürünü), koruyucu madde, renklendirici boya içermemektedir.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Ürün lezzet olarak alışmışın çok dışında bir tat sunmamakla birlikte tadının ideal olduğu söylenebilir. Hatta bazı kalitesiz ürünleri düşündüğümüzde lezzetli bir ürün olduğu dahi söylenebilir, bu alanda da bir numaralı ürünlerden biridir. Ayrıca ülkemizde satılan ürünlerde aroma seçeneği her ne kadar yurtdışındaki kadar fazla olmasa da ürün muadillerine göre fazla sayıdadır. Aroma olarak çikolata, çikolata yer fıstığı, muz, kurabiye, vanilya, karamel, çilek – muz, çilek gibi aromalarına ülkemizde ulaşabilmek mümkündür.

Kullanım kolaylığı açısından da oldukça iyi bir ürünüdür. Kullanımı son derece rahattır ve saf bir ürün olduğundan su veya sütle karıştırıldığında rahatlıkla homojenize olabilmektedir. Üründe topaklanmayı engelleyen herhangi bir ek madde kullanılmadığı için mevsimsel değişikliklerde topaklanma durumu gözlenebilmektedir, ancak bu ürünün içeriğine herhangi bir etki etmez ve sıvı maddeyle karıştırdığınızda yine aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Fiyat olarak bakıldığında piyasadaki en hesaplı ürün olduğunu söyleyemesek de fiyat/performans oranı bakımından zirvedeki ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bulunabilirlik açısından da hem ülkemiz sınırları içerisinde hem yurtdışında çoğu yerde herhangi bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok düşüktür.

Kullanım Tavsiyeleri

1) Başlangıç Seviyesi İçin

Başlangıç seviyesindeyseniz yani spora yeni başlıyor ya da ilk defa supplement kullanıyorsanız, bu ürünü antrenmanlarınızdan hemen sonra 1 ölçeği 300 ml su veya sütle karıştırarak kullanmanızda fayda var.

2) Orta Seviye İçin

Yine orta seviye kullanımda, antrenmanlarınızdan hemen sonra 1 ölçeği 300 ml su veya sütle karıştırarak tüketiniz. Aynı işlemi sabah kalktıktan hemen sonra tekrarlayıp ürünü alabilirsiniz.

3) İleri Seviye İçin

İleri seviyede, antrenmanlardan yaklaşık 30 dakika önce ve hemen sonra 1 ölçeği 300 ml su veya sütle karıştırarak, aynı şekilde sabah kalktıktan hemen sonra 1 ölçeği 300 ml su veya sütle karıştırarak alabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Genel olarak baktığımız Optimum Nutrition Gold Standart Whey Protein Tozu ürünü, piyasanın bu konuda en sağlam ürünlerinden biri olduğu açıktır.  Ülkemizde ve Dünya’nın çoğu yerinde yaygın olan bu ürün bu konumunu son derecede hak etmektedir.

asdasd