Ana sayfa Beslenme İyi Antrenman İçin Yeterli Karbonhidrat

İyi Antrenman İçin Yeterli Karbonhidrat

1980
0
PAYLAŞ

Antrenmanlardaki performansınız ve alacağınız sonuç direkt  hatta yüksek oranda beslenmeniz ila ilgilidir. Metabolizma günlük olarak 50 çeşit üzerinde besin ögesine ihtiyaç duymaktadır. Besin ögelerinin yetersiz tüketimi hem sağlığı, hem performansınızı olumsuz yönde etkilemektedir.Sporcularda beslenme için mükemmel bir diyet yoktur.Her sporcunun yaptığı spora göre gereksinimleri farklılık gösterebilir ve iyi bir diyet yeterli sıvı enerji ve besin ögelerini içermektedir.Aslında sporcular için öncelik yeterli sıvı ve yeterli karbonhidrattan geçmektedir.Karbonhidratlar nedir? Karbonhidratlaratlar vücudun başlıca enerji kaynağıdır ve kaslar için en iyi yakıtta yine karbonhidrattır. Yani iyi kas denilince akla ilk gelen  proteinden daha önemlisi kasın korunması ve büyümesi için öncelikli yakıtı karbonhidratlardır. Aslında karbonhidratlar kaslarınızın fabrikasındaki yakıt, proteinler fabrikanın makinalarıdır. Yani yakıt olmazsa makinalar çalışamaz.Eğer vücutta enerji kaynağı var, karbonhidrat kaynağı yoksa, yağlar ve proteinler enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Karbonhidratların yetersizliğinde vücut yağları ve proteinleri yakıt kaynağı olarak kullanacağından yorgunluk ve bulantıya neden olan atık maddeler ortaya çıkmaktadır Bu nedenle karbonhidratsız beslenmek ve hatta iyi antrenman öncesi yeterli karbonhidrat tüketmek olmazsa olmazdır.

Peki iyi karbonhidrat seçimi nasrl olmalıdır? Kompleks karbonhidratlar basit karbonhidratlara göre daha elverişli  yakıtlardır, içeceklerde kullanılan seker, meyve suları, reçel, bal gibi karbonhidratlar boş enerji kaynaklarıdır.Pekmez ise basit karbonhidrat olarak kabul edilse de içerdiği vitamin ve mineraller bakımında iyi bir enerki kaynağıdır. Yine meyvelerde sadece enenji değil aynı zamanda vitamin, mineral ve posa sağladığı için daha zengin karbonhidratlarıdır. Ekmekler için iyi bir yakıt olduklarını belirtmeliyim ama kullandığınız ekmeğin çeşidi çok önemlidir. Çok tahıllı, çavdarlı veya tam buğday unundan ekmekleri tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Spor öncesi iyi kalite karbonhidrat ve proteini birlikte tüketmek kaliteli sporun ve kası korumanın temel yöntemidir.Kaliteli bir antrenman için mutlaka beslenmenizi sorgulayın ve kişiye özel hazırlanmış bir plan ile spor yapın farkı ve değişimi çok hızlı fark edeceksiniz.Sporsuz asla diyorsanız, sağlık hep yanı başınızda demektir..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd