Ana sayfa Sağlık Kemiklerin Korunması

Kemiklerin Korunması

2333
0
PAYLAŞ

İnsan vücudunu incelersek eğer; bizi sağlam tutanın kemiklerimiz olduğunu görürüz. Kemikler bizim hareket etmemizi sağlarlar. Tendon ve kas sistemimizin bile gücünü kemiklerden aldığı bilinmektedir. Kaslarsın ağır tempoda çalıştığı egzersizlerde görev yapan dayanıklı diskler devreye girmektedir. Ve bu dayanıklı  diskler vücudumuzu daha sağlam bir hale getirmektedir. Bu durum en çok squat antrenmanı yaparken kullanılır.

Antrenman yaparken bench pres, deadlift ya da squat gibi temel egzersizlere bir de ağırlık eklersek kemiklerimize çok fazla yük bindirmiş oluruz. Bu yük baskıya neden olmaktadır ve bu baskı ile beynimiz devreye girer ve hormonlara uyarı göndererek kemiklerimizi sağlama almak için salgılanım yapar.   Yani bu olayı haftada 2-3 gün yaparak ve yaptığınızda bu hormonların salgılanımını sağlayarak kemiklerinizi sağlama almış olursunuz. Ağırlık kaldırırken bu kuvveti kaslarımızın sağladığını düşünürüz ama aksine bu kuvveti kemikler sağlamaktadır. Antrenman yaparak hem kemiklerinizi sağlama almış olacaksınız hem de kalbinizin sağlıklı olmasını sağlayacaksınız. Spora ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Sağlıklı beslenmeye dikkat eden hanımlar ve beyler osteoporoz/andropoz dönemlerinde kemiklerin sağlamlığını yitirmesinden ve zayıflamasından uzak kalmaktadır. Yani vücut geliştirmek kemiklerimizi ve kaslarımızı maksimum seviyede geliştirip koruyabiliriz.

Kemiklerimizi Kuvvetlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

  • Vücut geliştirme
  • Spor
  • Sağlıklı bir beslenme programı
  • Kalsiyum almalıyız

Peki, ne kadar kalsiyum almamız gerekiyor? Kemiklerimizi kuvvetlendirmek için her gün 1000 mg civarında kalsiyum almaya özen göstermeliyiz. Supplement olarak idmanda 45 dakika kalan kişinin vücut ağırlığına göre ortalama olarak 500 – 800 mg kalsiyum alınabilir.

Sonuç olarak kemiklerimiz bizi ayakta tutan bir parçadır. Hareketlerimizi kemiklerimiz sayesinde yapmaktayız. Kemiklerimizin korunması bu anlamda oldukça önemli. Güçlü kemikler için gerekli proteini almaya özen göstermeliyiz.  Kemiklerin korunması insan vücudundaki en önemli noktadır.

asdasd