Ana sayfa Zayıflama Kilo Vermede Diyet Yeterli Midir?

Kilo Vermede Diyet Yeterli Midir?

2273
0
PAYLAŞ

Birçok insan günümüzde kilolarından yakınmaktadır. Fazla kilo almanın nedeni bazen hareketsiz bir iş hayatı bazen de aşırı yemek yeme olarak görülebilir. Ancak spor yapmamak kilo almada temel bir rol oynamaktadır. Kilo vermede diyet yeterli midir sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen ve sorulan bir sorudur. Sadece diyet yaparak kilo vermek ne yazık ki mümkün değildir. Zira sağlıksız ve düzensiz beslenmeyi de kesmeniz ve spor yapmanız gerekir. Bu nedenle sadece diyet kilo vermek için yeterli olmamaktadır.

Neden Diyet Tek Başına Yeterli Değildir?

Sadece diyet yaparak kilo verilebilir ancak bu vücudunuzdan tamamen yağ kaybedeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu yüzden daha az yemek yiyerek kilo vermeye çalışmak vücuttaki kasların ve suyun da kaybedilmesine yol açabilir. Diyet yaparak kilo verilirken yağ da kaybedilir ancak bunun yanında vücudumuz için önemli olan kasların ve suyun kaybedilmesi vücudu olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudumuz günlük hayatta her gün belli bir enerji miktarına ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjinin karşılanması için de karbonhidratlar önemli bir yer tutmaktadır. Vücudumuz tarafından en kolay ve hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülebilen madde karbonhidratlardır. Bu nedenle enerji için karbonhidrat içeren besinlerin her gün belli miktarda tüketilmesi gerekir. Diyet genel olarak karbonhidrat üzerine kurulmuş bir beslenme tekniğidir. Yani diyette karbonhidrat içeren gıdalar kesilir veya çok az tüketilir. Böylece enerji için vücuttaki yağların yakılması hedeflenmektedir. Ancak vücudumuz enerji ihtiyacı için sadece yağ yakmamakta ve protein depolarına yani kaslara da yönelmektedir. Bu da yağ yakarken su ve kas kaybına da neden olur.

Spor

İyi bir fiziğe sahip olmak ve kilo vermek farklı şeylerdir. Sadece diyet yaparak kilo vermek sakıncalıdır ve sporla kardiyo ile birlikte kilo verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Spor yaptığınızda beslenmenize yine dikkat etmeli ve sağlıksız gıdalardan kaçınmalısınız. Yediğiniz miktarı azaltmanıza gerek kalmayabilir.

asdasd