Obezite

  2379
  0
  PAYLAŞ

  Obezite Nedir?

  Obezite, vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Alınan enerji miktarı harcanan enerji miktarından fazla olduğu için vücutta gereğinden fazla yağ depolanır. Vücut bu depolanan yağı enerjiye dönüştüremez ise, bu durumda kişide aşırı kilo alımına sebep olur. Kişinin hem beden sağlığını hem de psikolojini olumsuz yönde etkileyen obezite, özellikle fast food kültürünün artması ile birlikte çağımızın en sık rastlanılan hastalıklarından biri olmuştur. Bu hastalıktan korunmak için ilk önce hastalığın altında yatan sebebe bakılmalıdır. Hormonal bozukluklar, başka hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar, psikolojik sorunlar ve aşırı yemek yeme gibi durumlar obeziteye yol açabilmektedir.

  Obeziteden Korunma Yolları

  Eğer obeziteye yol açan bir hastalık durumu var ise öncelikle bunun tedavisi yapılmalıdır. Şeker hastalığı, tiroid bezi işlev bozukluğu, böbrek üstü bezi problemleri gibi hastalıklar obeziteye yol açan hastalıklardan bazılarıdır.

  Obezite ile mücadele için, var olan beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekir. Alınan besin miktarına, besinlerin kalori oranına ve hangi besinin ne kadar tüketilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Kilo aldıran besinlerden, özellikle de çok yağlı, çok tuzlu ve çok şekerli olanlarından uzak durmaya özen gösterilmelidir.

  Yeteri kadar beslenmeye özen gösterilmeli ve aşırıya kaçılmamalı. Kişi bir diyetisyenin de yardımı ile kendine uygun bir diyet programı hazırlamalıdır. Hızlı kilo vermek için kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler vücuda zarar verir ve büyük oranda vücudu yıpratır. Çoğu zaman bu tarz diyetlerden sonra kişi yeniden kilo almaktadır. En iyi yöntem diyetisyen denetiminde yapılan ve acele etmeden yapılan diyettir. Obeziteden kurtulmak için ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için spor ve egzersiz yapmaya da dikkat edilmelidir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleKas Yırtılması
  Sonraki makalePostür Bozuklukları
  asdasd