Ana sayfa Antrenman Powerlifting Nedir?

Powerlifting Nedir?

4749
0
PAYLAŞ

Power lifting genel bir tabirle merkezi sinir sistemini zorlama yapmadan kas gruplarını haftalık olarak 3-4 kez gibi sıklıkla ve fazla bir ağırlıkla çalıştırmak ve bunun sonucunda güç kazandırmaktır. Power lifting için kas geliştirmek değil merkezi sinir sistemini çalıştırmak ve güçlendirmek daha önemlidir.
Power Lifting Nasıl Yapılmalıdır?
Power lifting çalışma alanı antrenman yapılırken genel olarak bir iki gün yapılan çalışma önemli değildir ve günde bir iki kez antrenman yapılmalıdır.
Body building’ten farklı olarak biraz daha fazla ağırlık kaldırma olarak adlandırılmaktadır.
Ülkemizde daha yeni yeni öğrenilse de oldukça çok tercih edilen bir çalışmadır.
Üç farklı aşaması bulunan power lifting bench press, deadlift ve sguat adlı spor alt dallarından oluşmaktadır.
Birçok kişi için doktor kontrolü olmadan power lifting yapmak tavsiye edilmez. Çünkü oldukça ağır ve yorucu bir tempo ile çalışılmalıdır.
Dambıl gibi çalışma aletleri ile çalışılan bu spor oldukça sıkı bir çalışma gerektirmektedir.
Plan ve program yapmadan power lifting yapmak tavsiye edilmez. Asla verim alınmaz ve yanlış bir uygulama sonucunda bütün kaslarınız zarar görebilir.
Yediğiniz ve içtiğiniz besinlere oldukça dikkat etmelisiniz. Protein ve ağırlıklı olarak karbonhidrat tüketimi yapılması önemlidir.
Genel de spor salonlarında yapılan bu çalışmayı evinizde yapmanız oldukça zor ve sıkıntılı olabilir. Bu yüzden de spor salonu tercih etmenizde fayda vardır.
Genellikle Amerika gibi ülkelerde sıklıkla tercih edilen bu spor türü ağırlıkların kaldırılmasına göre değişik isimlerle anılmaktadır. Body building ile benzer yönleri bulunsa da birkaç yönü dışında oldukça farklı bir çalışma türüdür. Herkesin vücut yapısı bu spora uygun değildir. Bu nedenle de profesyoneller tarafından kontrol edilmeli ve kişiler sakatlanmalara karşı kendilerini korumak adına uzmanlaşmadan bu işe başlamamalıdırlar.

asdasd