Ana sayfa Antrenman Makaleleri Pump Etkisi

Pump Etkisi

2801
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirme ile ilgili olan birçok insan ‘pump etkisi’ terimini duymuştur. Dilimizde karşılığı tam olarak olmasa da bu terim pompalama etkisi olarak dilimize çevrilebilir. Antrenmanda kasların daha şişmiş bir şekilde görünmesi birçok kişi için vazgeçilmez ve oldukça önemlidir. Etkili yapılan bir antrenmanda kas uyarılması, verimliliğin artması ve vücudun son düzeyine kadar antrenman yapılmış olması kasların daha da gelişerek büyüyeceğine işaret olarak görülmektedir. Ancak bu ne yazık ki tam olarak doğru değildir. Şimdi pump etkisi nedir bunu inceleyelim:

Pump Etkisi Nedir?

Antrenmanlarda vücut geliştirenlerin de iyi bildiği bir olay da kasların antrenmanda oldukça şişmesi ve daha hacimli bir görünüme kavuşmasıdır. Ancak bilindiği üzere bu olay geçici bir durumdur. Antrenmanlarda özellikle çalıştırılan vücut bölümlerinde ve buradaki kaslarda daha fazla kan dolaşımı meydana gelmektedir. Normal durumdaki kan miktarından çok daha fazla kan dolaşımı meydana gelen bölümlerde kan, kaslara gidip gelerek daha hacimli bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. İşte bu pump etkisi olarak tanımlanmaktadır ve kan dolaşımın artması kasların daha büyük görünmesini sağlamaktadır. Vücut geliştirme sporcuları da kasların daha büyük ve dolgun görünmesi için podyuma çıkmadan hemen önce ağırlık kaldırırlar. Böylece vücutta kan dolaşımı artmış ve kaslar daha büyük bir şekle gelmiştir.

Pump Etkisinin Faydaları

Bu etki sadece psikolojik olarak kişinin kendini daha iyi ve güçlü hissetmesini sağlamamaktadır. Pump etkisi ağırlık kaldırdığınızda eklemi sabitlemektedir. Bicepsler kan ile dolduğunda dirseklerdeki boşluklar da kanla dolmaktadır. Böyle olması eklem içindeki basıncı arttırmakta ve eklemin stabilitesini sağlamaktadır. Pump etkisi aynı zamanda kuvveti de arttırmaktadır. Büyüme hormonunu da arttıran bu etki sanılanın aksine daha fazla kas yapılmasına neden olmamaktadır. Kaslara daha fazla kan gitmesi yani vücutta pump etkisinin meydana gelmesi toparlanmayı da hızlandıran bir etkiye sahiptir.

asdasd