Şeker

  2075
  0
  PAYLAŞ

  Sporcu diyetlerinde kestiğimiz ilk şey şekerdir. Bunun en büyük sebebi vücut şekeri aldığında insülin hormonunun vücudumuzdaki kortizonu tetikleyerek kas gelişimini durdurmasıdır. Vücudumuzdaki şeker dengesi yaptığımız antrenmanda gerek power gerek motivasyon olarak geri dönüş sağlayacaktır.

  Antrenman öncesi yediğimiz şekerli bir çikolata bize beş dakikalık hızlı bir enerji ve motivasyon verebilir. Ama insülin direncini tetiklediği için o beş dakikadan sonra kan şekerimiz çok fazla düşeceği için daha halsiz ve de güçsüz hissedeceğiz. Hayatımızdan şekeri çıkardığımız zaman vücudumuzun kendini toparlayıp enerji seviyesini düzenlemesi antrenmanlarımıza çok olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Şekerlerden kastımız basit şekerler, meyve şekerlerleridir. Aslında glisemik indeksi yüksek gıdalar vücudumuzda şeker etkisi yapar. Ben yazdığım diyetlerde glisemik indeksimi kesinlikle hesaba katarım.

  Yaşayacağımız şeker krizlerinde protein tozlu kurabiye, kek ya da zero carb tüketerek, protein tozu içerek şeker isteğini atmış olursunuz. Bunun yerine bir dilim ananas yarım muz, yeşil elma benim seçtiğim meyvelerdir.

  -Uraz FAZLIĆ

  asdasd