Side Plank

  6651
  0
  PAYLAŞ
  Copyright 2007 Tom Miles +44 (0)7770 787 249 +44 (0)20 7564 0661 www.tmphoto.co.uk [email protected]

  Side plank egzersizi karın kası egzersizi olarak bilinen, karın bölgesinin tamamını çalıştıran en zor antrenmanlardandır. Karın kası haricinde omuz ve bacakları da sıkı bir şekilde aktif hale getirmesinden ötürü, dayanıklılık kazanmak için yapılacak en iyi egzersizlerdendir. Oldukça etkili bir egzersiz olduğu için popüleritesi epey yüksektir.

  Side Plank Nasıl Yapılır?

  Side plank egzersizinin yapılışında denge önemli olduğu için ilk başlarda yapılırken zorluk yaşanabilir, bu durum gayet normaldir. Side plank egzersizi durağan özelliktedir, yani vücudun kıpırdatılmadan aynı pozisyonda bir süreliğine tutulması anlamına gelir. Bacaklar dik ve ön kol vücuda dik olacak şekilde yan yatılır. Karın kası içe çekilirken, yerden yavaşça kalkılır böylelikle ayaklar ve ön kol üzerinde dengede kalınır. Bu pozisyonda bir süre beklenilir ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönülür. Bekleme pozisyonunda karın kasları kasılmalı ve gevşetilmemelidir. Henüz başlangıç seviyesinde olan kişiler bekleme pozisyonunda yaklaşık otuz saniye kalırken, daha tecrübeli kişilerin bekleme süresi daha fazladır. Bu egzersiz günde en az bir kere, birkaç dakika boyunca uygulanmalıdır.

  Side Plank Egzersizinin Faydaları

  Side plank egzersizinde karın kası yaparken vücudun diğer kısımları da aktif olduğu için kilo vermek adına ideal bir egzersiz olarak nitelendirilir. Kalça kaslarını sıkılaştırarak selülit oluşumunu büyük oranda yok eder. Sırt, omuz ve boyun kaslarını da çalıştırdığı için boyun ve bel omurlarındaki ağrılara da iyi gelmektedir. Hareket yapılırken bacaklarda meydana gelen yanma hissi daha sıkı bacaklara sahip olunacağının işaretidir. Aynı zamanda bu pozisyon alt ve yan karın kaslarını kasarak sıkılaşmasını sağlar. Bayanların özellikle de basen bölgelerini eritmek adına yapılabilecekleri en iyi egzersizlerden biridir. Side plank kas direncini arttırırken koordinasyon ve denge yeteneğini de geliştirmektedir.

  asdasd