Ana sayfa Beslenme Sıfır Şeker Kola Zararlı Mı?

Sıfır Şeker Kola Zararlı Mı?

3536
0
PAYLAŞ

Kola içerdiği kolları ve şeker bakımından kilo aldıran ve vücuda yararı olmayan bir içecektir. Ancak her insan kolayı tüketme gereksinimi hisseder. Kilo almak istemeyen ya da şeker miktarı düşük olan kola tüketmek isteyen kişiler ise sıfır şeker kola tercih edebilirler. Yani sıfır şeker kola zararlı mı sorusunun cevabı kısmen evet kısmen hayırdır.

Ancak kola içmeden yapamayanlar için normal kola yerine kolayı sıfır şeker içmeleri az da olsa fayda sağlayacaktır. Çünkü sıfır şeker kola adından da anlaşılacağı gibi şeker miktarını başka besin maddelerinden karşılamaktadır. Bu da şekerin zararlı etkisini birazda olsa azaltmaktadır. Ancak kolanın çok fazla tüketilmesi sıfır şeker dahi olsa kişiye kilo aldıracaktır. Kola haftada en fazla bir defa tüketilmelidir. Aksi halde hem şekersiz olanı hem şekerli olanı zararlıdır. Kolayı çok fazla tüketenler özellikle gün aşırı tüketenler şekersiz dahi tüketseler kısa vadede bir zararı olmasa da uzun vadede vücuda ciddi zararları olacaktır.

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan sporcu arkadaşlar kolayı hiç tüketmemelilerdir. Eğer ille tüketilecekse ise şekerli yani normal kola değil onun yerine sıfır şeker kola tercih edilmeli ve azami haftada bir kez tüketilmelidir. Kola içerdiği asit ve şekerden dolayı kaslar için oldukça zararlı bir bileşimdir. Vücudun gelişmekte olan kasları kola sayesinde büzülerek daha geç hacim arttırmakta ve şeker yüzünden yağ tabakası olarak vücutta kalmaktadır. Vücut geliştirme sporu ile uğrasan kişi sıfır şeker kola zararlı olmasa dahi en düşük düzeyde tüketim gerçekleştirmelidir. Bir bardak kola içen biri bir tane çikolata yemiş gibi kalori ve şekeri vücuduna almaktadır. Bunun yerine sıfır şeker bir bardak kola ve düşük kalorili bir çikolata vücudunuz için daha faydalı olacaktır.

asdasd