Soya Filizi

  2724
  0
  PAYLAŞ

  Baklagiller familyasından; 1-1,5 metre boyunda, bir yıllık otsu bir tarım bitkisidir. Bitkinin yaprakları üç yaprakcıklı, yaprakcıklar oval şekilli ve sivri uçludur. Çiçekler sarımsı veya menekşe renklidir. Meyveleri biraz kıvrık, tüylü ve 2-5 tohumludur. Tohumlar küre şeklinde, beyaz renkli olup, bir yanında siyah bir leke vardır. Besleme gücü yüksek bir gıdadır.

  Çin’de beş bin seneden beri soya, gerek gıdâ maddesi olarak gerekse, çeşitli ürünlerin eldesinde kullanılmaktadır. Günümüzde de başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde tüketilmektedir. Kısmen soya unundan yapılmış ekmekle, soya yağından yapılmış tereyağı birçok sofrada kabul görmektedir.

  Yetiştirildiği Yerler : Çin ve Japonya’da geniş ölçüde zirâati yapılır.

  Kullanıldığı Yerler : Soya fasulyesi özellikle yiyecek maddelerinde bunun yanında boya yapımında kullanılmaktadır. Soya fasulyesinin kullanıldığı yerler : süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması vb.dir.

  Bilinen Bileşimi : Soya Fasulyesi, B1 ve B2 vitaminleriyle E ve K vitaminlerini ihtivâ eder. Niacin maddesince, mâdenî tuzlar, kalsiyum bakımından zengindir. Buna ilâveten bol miktarda fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum ve sodyum ihtivâ eder. Soya fasulyesi, vücudumuzun muhtaç olduğu protein bakımından da en zengin ve mükemmel bir gıdâ maddesidir.

  soyafilizi-besin-değeri

  Soya filizinin faydaları

  * Kadınlarda menopoz döneminde hormonel dengeyi sağlar.

  * Antikanserojen etkisi bulunur.

  * Doyurucu olmasının yanı sıra yüksek posa içeriği sayesinde kolesterol düşürücü etkisi de bulunur.

  * B vitaminlerinden niasin, tiamin ve riboflavin bakımından zengindir. Bu vitaminlerin sinir sistemini iyileştirici ve koruyucu etkisi bulunur.

  * Demir, kalsiyum ve fosfor içeren soya filizi, özellikle vegan beslenmesi yapan kişiler için çok önemli bir besin kaynağıdır.

  * İçeriğindeki magnezyum, enerji üretiminde görevli enzimlere yardımcıdır. Kalp kası çalışmasında etkilidir ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

  * Ayrıca C vitamini içeriği ile hastalıklara karşı vücudu dirençli tutar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

  soya-filizi-nedir

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd