Ana sayfa Sağlık Spora Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Spora Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

2133
0
PAYLAŞ

Ergenlik Öncesi Vücut Geliştirme ( 12 Yaş Altı)

Vücut geliştirme aslına bakıldığında yaşı yoktur. Ancak henüz ergenliğe girilmemiş olan bu dönemde çocuk hiç testesteron hormonu salgılamadığından dolayı da hiç kas gelişimi olmamaktadır. Bu yaş aralığında çocuk kas gelişimi yapamaz. Ancak 10 – 12 yaş spora başlanmak için uygun bir yaştır. Çünkü kas gelişimi olmasa dahi bu yaş aralığında çocuk birçok temel hareketi ve kasları kullanmayı rahatlıkla öğrenebilir. Hatta yapılan araştırmalara göre de kas çalıştırmanın en iyi öğrenildiği evre 12 yaş öncesinde ki evredir.

Ergenlik Sırasında Vücut Geliştirme ( 13 – 16 Yaş)

Testesteronun kas geliştirme de büyük önemi bulunmaktadır. Erkeklerde testesteron salgısı ise 15 yaş sonrasında oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü çocuk 13 ile 15 yaş arasında istediği miktarda kas yapamayabilir. Ancak vücudu kas çalıştırmaya yatkınlaşır. Bu dönemde kas çalışırken dikkat edilmesi gereken husus çok yüksek ağırlıklarının kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü çok yüksek ağırlıklar çocuk gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. 13 – 16 yaşlarındaki bir çocuk en fazla haftada üç defa vücut çalışmalıdır. Çalışma sürelerini ise maksimum 60 dakika düzeyde tutmalıdır.

Ergenlik Sonrası Vücut Geliştirme ( 16 Yaş Üstü)

Ergenlik öncesinde, ergenlik döneminde ve ergenlik sonrasında vücut geliştirme yöntemleri ve süreleri elbette farklılık göstermektedir. Ergenlik sonrasında vücut geliştirme yapıldığında testesteron hormonu tam olarak salgılandığından kas oluşumu hızlanacak ve artacaktır.

asdasd