Ana sayfa Sağlık Sporcularda Oluşan Eklem Rahatsızlığı

Sporcularda Oluşan Eklem Rahatsızlığı

1962
0
PAYLAŞ

Sağlığımız için iyi beslenme, uyku ve spor yapmak çok önemlidir. Sporu düzgün ve dozunda yaptığınız sürece sağlıklı bir birey olabilirsiniz. Yani sağlık açısından sporun rolü önemlidir. Peki, sporcular sağlık problemleri yaşıyor mu? Sporcularda oluşan eklem rahatsızlıkları neler? Sporcular sağlık problemleri için neler yapmalı?

Sporcular da spor yapmayan bireyler gibi rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Vücut geliştirme ile uğraşanlar için ise bu sorunun boyutu daha büyük olabiliyor. Vücut geliştiriciler düzgün kaslara sahip olabilmek adına yoğun bir tempoda ve yüksek ağırlıklar altına girerek çalışıyorlar. Vücut geliştirme ile ilgilenenler sporcuların yanı sıra basketbolcular, futbolcular, halterciler ve boksörler en çok sakatlık yaşayan sporculardır. Sporcularda oluşan eklem rahatsızlıkları nelerdir?

Sporcularda En Sık Görülen Eklem Rahatsızlıkları

  • Omuz problemleri

  • Diz sakatlıkları

  • Bel sakatlıklarıdır.

Bunların yanı sıra ufak tefek burkulma ve ezilme gibi sakatlıklar görülebilir. Sporcuların yapılan hareketlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Halter ve vücut geliştirenler kaldırdıkları ağırlıklardan dolayı bu rahatsızlıkları yaşarken, basketbolcu ve futbolcular ise koşup ani durmaları ve ters hareketleri sonucunda eklemlerin bulundukları durumun aniden değişmesi sakatlanmalarına neden olmaktadır. Koşucular içinse sporcularda en çok kas ve tendon zorlanmaları  eklem ve bağ yaralanmaları ile menüsküs ortaya çıkmıştır. Bunların nedeni olarak da yanlış ve ağır antrenman ve antrenman sırasındaki ani değişiklikler  ile ayakkabı ve zemin gösterilmiştir. 

Omuz, diz ve belde meydana gelen rahatsızlıklar sporcuların dikkatsiz davranmaları, fazla ağırlık altına girmeleri ve ani hareket etmeleriyle ilgilidir.

Sporcuların bu rahatsızlıkları en aza indirgemeleri için hareketi yaparken bulundukları eklem açıları, eklemlerin duruşu ve seçilen ağırlık büyük önem taşımaktadır. Sağlık için son derece önemli olan spor sporcuların dikkatsizlikleri ve ağır tempoları nedeniyle kimi zaman sağlık bozabilir hale gelmektedir.

asdasd