Ana sayfa Sporcu Gıdaları Makale Supplementlerle Anabolizanların Farkı Nedir?

Supplementlerle Anabolizanların Farkı Nedir?

2723
0
PAYLAŞ

Her iki üründe günümüzde sporcular tarafından yasal veya yasal olmayan yollarla kullanılmaktadır. Peki nedir bu ürünler ?

Supplement Nedir ?

Supplement; eklemek, bütünlemek olarak tanımlanabilir. Vücudumuzda bulunmayan veya bulunmasına rağmen spor yaparken kas yapımızı ve bağışıklılığımızı güçlendirmek amacıyla ek olarak almamız gereken besin takviyeleridir. Sanılanın aksine ilaç değildir. Sadece sporcular için olmayıp uzun süre yatan hastaların kas kaybına uğramaması için de kullanılır. Tarım Bakanlığınca onaylandıktan sonra piyasaya sürülebilen ürünlerdir. İçeriğindeki tüm maddeler etiketinde yazmak zorundadır. Kullanımı tamamen serbest haldedir. Doping maddeleri barındıran ürünlerin ülkemize girişi ve satışı yasaktır. Supplementler asla öğün yerine kullanılmamalıdır. Ana öğünden sonra takviye amaçlı kullanılmalıdır.

Anabolizan Nedir ?

Anabolizan ise erkeklik hormonlarına sahip fakat erkekleştirici tesiri indirgenmiş ve bağ dokusu geliştirici tesiri yükseltgenmiş bir sentetik ilaçtır.  Erkeklik hormonu yani testosteron ağırlık arttırıcı ve kuvvet verici etkide bulunur. Bu hormon dolayısıyla erkekler kadınlara göre daha kuvvetlidir. Gelişmek, kuvvetlenmek amacıyla testosteron verilmesi bu nedenle doğrudur ama ilaç genelde erkeklerde zararlı olmazken kadınlarda cinsel isteklerin ters yönlü gelişmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebilir. İşte bu etkileri sağlayan ilaçlara anabolizan denir. Doktorlar tarafından tedavi amacıyla genelde gelişim sorunu yaşayan kişilerde, ağır hastalıkların nekahet dönemlerinde, iştahsızlık gibi durumlarda kullanılır. Yalnızca reçete ile satılabilir. Fakat etkileri konusunda olumlu veya olumsuz kesin bir fikir bulunmamaktadır. Yaşlılarda başarılı olarak kullanıldığı görülürken küçük yaştaki çocuklarda ve kadınlarda kullanımı sakıncalıdır. Doping olarak kullanılmaları nedeniyle serbest bir şekilde satılmaları yasaktır.

Kısacası Supplementler kullanımı serbest besin takviyesi olarak kullanılan bir ürünken Anabolizanlar ise kullanımı sadece tedavi amaçlı olan erkeklik hormonunu yani testosteronu  güçlendirmek amacıyla kullanılan bir sentetik ilaçtır.

asdasd