Vücut Geliştirme Sakatlıkları

  2470
  0
  PAYLAŞ

  Yüzlerce genç vücudunun forma girmesi adına ağır ve disiplinli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların en can alıcı noktaları ağırlık kaldırarak yapılanlardır. Halter kaldırarak kaslarının zorlanmalarına alışmasını isteyen birçok insan bu çalışmaları sıklıkla yapmaktadır.
  Ancak bu çalışmalara yeni başlayanların ya da yeni başlamasa da yanlış bir işlem sonunda vücudunda sakatlık çıkaranların birçok sorun yaşadığını biliyoruz. Bu sorunların dikkatsizlik ya da fazla yüklenme sayesinde olduğu bilinmektedir.

  Peki yaşanan bu sıkıntılar ya da sakatlıklar hangileridir?

  1-Omuz sakatlıkları : Military Pres adı verilen çalışmanın çok ağır şekilde yapılması ya da bu işlemler sırasında ani bir refleks hatasının yapılmasıyla ortaya çıkmaktadır.
  2-Dirseğin bütününde ya da eklemlerinde ağrı : Bencte ya da Tricepste adı verilen egzersizler sırasında dizlerin kitlenmesi ya da yanlış pozisyon alması ortaya çıkan sorundur.
  3-Ayak bileğinde incinme sorunu : En başta uygulanan koşu bandı seansı sırasında, koşu bandının kalitesiz oluşu ya da bandı kullanan kişinin tecrübesizliğinden kaynaklanan anlık yanlış bir hareketin sebep olduğu incinme durumudur.
  4-Bel ve Boyun incinmesi : Bu tür sakatlıkların baş sebeplerinden birisi ısınmadan çalışmaya başlama durumudur. Yine aynı zamanda ense bölgesine fazla ağırlık yüklemekten de kaynaklanabilir.
  5-Parmaklarda ezilme durumu : Özellikle ağırlık hakkını dumbel kaldırarak kullananlarda ani yanlış bir hareket sonucu ortaya çıkan sıkıntıdır. Dumbellerin indirilip kaldırılması sırasında daha çok görülür.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd