Ana sayfa Sporcu Gıdaları Vücut Geliştirmede Supplement Şart Mı?

Vücut Geliştirmede Supplement Şart Mı?

2564
0
PAYLAŞ

Supplement Nedir?

Supplement yapılan çalışmalar sonrasında daha iyi verim alınması için takviye alınan besin olarak adlandırabiliriz. Besin desteği anlamına gelen supplement; ne tam bir besindir, ne de bir ilaçtır.Supplement tam olarak besin desteği olarak adlandırılabilir. Supplement ile kasların daha çok geliştirilmesi mümkündür.

Verimli Supplement Kullanımı

Supplement kullanımında en önemli nokta doğru supplementlerin doğru şekilde ve bir arada kullanılmasıdır. Doğru iki supplement, doğru şekilde bir araya getirilirse faydasının görülme ihtimali de artırılmaktadır. Supplement kullanımı yapılırken yalnızca protein tozu kullanmak yerine vücudumuzun ana aminoasitleri olan protein tozu, creatine, bcaa ve glutamine ile bir arada kullanılması en doğru olanıdır.

Supplementlerin Görevleri;

Bcaa: Bcaa suplementinin ana etkeni kaslarınızın harcadığı protein miktarını azaltan bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kas yıkılmasını engellerken, yenilen ve içilen besinlerin vitamin, mineral ve proteinlerin vücutta kana daha hızlı ve kolay karışmasını sağlamaktadır. Büyüme hormonunu artıran bir etkisi olduğundan dolayı da kasların daha hızlı gelişerek büyüdüğü gözlenmiştir.

Glutamin: Glutamin suplementinin ana etkeni ise kas yıkımını engellerken, antrenman sonrası kullanıldığında kasların daha iyi ve hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlamaktadır. Kasların bu hızlı toparlanması kasların büyümesini oluşturmaktadır.

Kreatin: Kreatin vücudun enerjisini artırdığından dolayı vücudun yorgunluk hissini almakta ve daha çok vücuda direnç vermektedir. Protein emilimini hızlandıran bir etkisi olduğundan dolayı da bir arada protein tozu kullanıldığında vücuda protein etkisi de hızlandırılmaktadır.

Protein Tozu: Kas gelişimi için vücut çalışmak kadar beslenme de çok önemlidir. Kasların gelişmesi için de en önemli olan besin proteindir. Bunun için de besin ile alınan proteinin dışında protein tozunun alınmasında da fayda bulunmaktadır. Protein tozu ile kaslarınızın daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

asdasd