Vücut Tipleri

  6831
  0
  PAYLAŞ

  Vücut Tipi’nin önemi nedir, nasıl öğrenilir?

  Vücut tipinin spora başlama aşamasında öğrenilmesi gerekir. Vücudun sporla istenilen şekle sokulması için vücut tipinin öğrenilip buna göre spor ve diyet programının uygulanması gerekir. Vücut tipi cinsiyet, kemik yapısı, vücudun eğilim gösterdiği durum, vücut hatları, çocukluk kilosu, metabolizma hızı gibi değerler temel alınarak belirlenir. Şimdi vücut tiplerine ve özelliklerine geçelim.

  Ektomorf Vücut Yapısı

  Ektomorf vücut yapısına sahip insanlar genelde zayıf, ince olurlar ve boyları uzundur. Omuzları dardır. Kolları, ayak ve el bilekleri, bacakları, eklemleri incedir ve hassastır. Vücut geliştirmeleri diğer vücut tiplerine göre daha zordur. Kilo veremeyen çoğu insan gibi kilo alamayan insanlar da vardır ve bu insanların çoğu ektomorf vücut yapılıdır.

  Mezomorf Vücut Yapısı

  Mezomorf vücut tipi vücut tipleri arasında herkesin sahip olmak istediği vücut tipidir. Mezomorf vücut tipine sahip insanlar gelişmiş kemik ve kas yapısına sahiptir. Vücutları doğal ve atletik görünür. Kaslarının hatları bellidir. Bu vücut yapısına sahip insanlar için kilo almak ve vermek çok kolaydır. Kasları kolay gelişebilir. Bu yüzden vücut geliştirme için en iyi vücut tipi mezomorftur.

  Endomorf Vücut Yapısı

  Vücut tiplerini sıralarsak kilo almaya en müsait vücut tipi endomorf vücut tipidir. Ektomorf vücut yapısının tam tersi olarak nitelendirilebilir. Ektomorflar kilo alamazken endomorflar zor kilo verip kolay kilo alırlar. Vücutlarındaki yağ oranı diğer vücut tiplerine göre yüksektir ve bu yüzden gövdeleri yuvarlaktır ve vücutları yuvarlak bir görünüme sahiptir. Kolları ve bacakları kalın ve kuvvetlidir. Boyları genelde kısadır. Kaslarının dağılımı iyi değildir. Metabolizmaları yavaş çalışır. Endomorf vücut yapısına sahip insanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu vücut tipine sahip olup diyet yapmak isteyen insanların kardiyo yapmaları önemlidir. Beslenmelerini genelde su ve sebze üzerine yoğunlaştırmaları kilo vermelerini kolaylaştıracaktır. Günlük karbonhidrat alımı oranlarının iyi ayarlanması çünkü endomorf vücut tipi karbonhidratlara karşı hassastırlar.

  asdasd