Yağ Oranı Hesaplama

  4445
  0
  PAYLAŞ

                   Normal, ideal vücut yağ oranı nedir ve kaç olmalıdır sorusunu birçok kişi sormaktadır. Bu sorulara cevap oldukça kolaydır. İlk olarak vücut yağ oranını hesaplayarak hangi risk grubuna dâhil olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Vücut yağ oranı ne kadar fazla olursa sağlıksız ve yanlış beslenme ile hareketsiz bir yaşam bunda önemli rol oynamıştır diyebiliriz. Yeni neslin git gide obeziteye, şişmanlığa yatkın olması da bunun en büyük kanıtıdır diyebiliriz. Vücutta ayrıca yağ oluşumunda etkili olan bir diğer unsurda uygulamasını yanlış yaptığımız diyetlerdir. Araştırmadan ve bilmeden gördüğümüz her diyeti uygulamamız; bize artı değil eksi bir etki yapacaktır. Vücutta dengesizliğe yol açmasını sağlayan bu yollara başvurmamak gerekmektedir. Günlük olarak düzenli bir şekilde doğru egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek vücudumuz için olmaz olmaz bir durumdur.

  Vücut Yağ oranı nasıl Hesaplanır?

  Yağ oranı hesaplamada cinsiyet seçimi son derece önemli bir etkendir. Erkek ve kadınların vücut yapıları birbirinden farklı olduğu için yağ oranı hesaplamada ortaya çıkacak sonuçlar da doğal olarak birbirinden tamamen farklı olacaktır. Boy, kilo ve bel ölçüsü ölçülerek ortalama olarak vücut yağ oranı hesaplama işlemi yapılır. Çoğu kişide doğru sonuç vermesi sebebi ile çıkacak sonuç ortalama bir sonuçtur diyebiliriz. Yağ oranı hesaplama sonucunda çıkan sonuca göre de elbette ki doktorunuz size tedavi uygulamaz. Ek tıbbi testlerin de uygulanması ile çıkan sonuç doğrultusunda tedavi uygulamasını başlatır.

  Yağ oranını azaltmak için

  Hayatınız boyunca diyet ve egzersiz gibi yollara başvurmayı sevmiyorsanız daha eğlenceli bir yol daha bulunmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda sosyal olan bireylerin metabolizmaları da hızlı olduğu için vücutlarında ki yağ oranı da daha düşüktür. Yani arkadaşlarınızla, ailenizle kısaca sevdiklerinizle beraber gezerek de yağ oranını azaltabilirsiniz. Unutulamaması gereken bir hususta: her hastalığın ve rahatsızlığın sebebi strestir. Yağ oranının fazla olmasında stresli yaşam çok etkilidir. Bu sebeple stresten ve sıkıntıdan, canınızı sıkmaktan uzak durmalı; böyle ortamların oluşumunu engellemeli ve bu ortamlardan uzak durmalısınız. Ayrıca vücutta ki yağ oranı genel olarak öğlen yenilen fast – food tarzı sağlıksız besinler sebebi ile de oluşmaktadır. Vücutta ki yağ oranını düşürmede etkili bir yolda bu besinlere tüketmek yerine ev yemekleri tüketmektir. Sağlıklı ve pratik bir şekilde önemli bir öğün olan öğle öğününü geçirmemeniz son derece önemlidir. Ayrıca yağ oranınızı düşürmek için bünyenize uygun olan bir diyet seçmeniz de vücutta ki yağ oranını düşürmede önemli ir etkene sahiptir. Bu sebeple doktorunuza başvurup gerekli testleri yaptırarak vücudunuz için en uygun olan diyeti belirleyebilirsiniz.

  Vücutta yağ oranının artması veya azalması tamamanen sizin elinizde olan bir durumdur. Yaşam koşullarınız, hareketli olup olmamanız, sağlıklı besinler tüketip tüketmemeniz ve diğer çeşitli birçok etken yağ oranı hesaplama sonucuna etki etmektedir. Yağ oranı hesaplama sonucunda eğer yağ oranını düşük görmek istiyorsanız vücudunuz için olumlu etkisi olan yolları uygulamalı; sağlıklı besin tüketmeli ve vücudunuzda ki hareketliliği artırmalısınız. Böylelikle yağ oranı hesaplama sonucunda mutlu bir sonuç ile karşılaşabilir; vücudunuzda ki yağ oranını istediğiniz şekilde görmüş olursunuz. Unutmayın her şey sizin elinizdedir. Azmede ve hırslı bir şekilde bu yolda ilerlerseniz yağ oranınızı düşürebilir; istediğiniz gibi bir yağ oranına sahip olabilirsiniz. Önemli olan yediklerinize dikkat edip yaşantınızı gözden geçirmenizdir. Eksi yanları düzelterek; olumlu hale çevirerek vücudunuzu daha sağlıklı kılabilir ve yağ oranını düşürerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

  Sağlıklı bir şekilde yakımınızı sağlayan ürünlere göz atmak için tıklayınız.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleEn İyi Fitness Programı
  Sonraki makaleNitrik Oksit ( NOX )

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd