Yavaş Ve Hızlı Kasılan Kaslar

  5931
  0
  PAYLAŞ

  Spor salonlarında birçok kişinin birbirine antrenman tavsiye ettiğini görmüşsünüzdür. Genellikle tavsiye edilen bu antrenmanlar tavsiye eden insandaki gösterdiği etkileri başkalarında tam anlamıyla göstermez. Bunun en önemli nedeni her insanın vücudundaki kas çeşidinin aynı oranlarda olmamasıdır.

  Vücudumuzda yavaş kasılan ve hızlı kasılan kaslar olmak üzere iki çeşit kas bulunmaktadır. Bu kaslar temelde aynı olsa da işlev açısından birbirinden farklıdır. Genellikle sağlıklı her insanda yavaş ve hızlı kasılan kas oranları birbirine yakındır. Örneğin yüzde 40 yavaş kasılan ve yüzde 60 hızlı kasılan gibi. Ancak bu durum belli bir branşta profesyonal spor yapan insanlarda değişkenlik göstermektedir. Bazı sporcularda kas çeşitlerinden birinin yüzde 80 oranına dahi çıktığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni kasların yapılan spora adapte olmasıdır.

  Yavaş Kasılan Kaslar: Kırmızı adale olarak da adlandırılan bu kas yapısı kuvvet adelesi olarak bilinmektedir. Büyümeleri ve gelişmeleri oldukça zordur. Vücudumuza kuvvet ve dayanıklılık sağlarlar. Diğer kas çeşidine göre daha yavaş yorulma ve uzun süre kuvveti koruma özelliğine sahiptirler. Renklerinin kırmızı olma nedeni yapısındaki yüksek orandaki demirden kaynaklanmaktadır. Uzun mesafe koşucularında ve bisiklet yarışçılarında bu kas grubu baskın olarak bulunmaktadır.

  Hızlı Kasılan Kaslar: Bu kas çeşidi ikiye ayrılmaktadır. İlki pembe adele olarak adlandırılmaktadır. Bu kas ipçiklerinin özelliği kısa sürede şiddetli bir kuvvet açığa çıkarabilmesidir. Kısa sürede yüksek kuvvet sağlayabilme yetenekleri yapılarında biriktirdikleri glikojen ve enzimlerden kaynaklanmaktadır. Enerjilerinin büyük çoğunluğunu glikozu ATP’ye dönüştürerek karşılarlar. Furbol, halter ve kısa mesafe koşucularında bu kas ipçikleri baskın olarak görülmektedir.

  İkinci hızlı kasılan kas türü ise beyaz renkli kas olarak ayrılmaktadır. Bu kas tipi enerjilerinin tamamını glikozu ATP’ye dönüştürerek karşılarlar. Çok hızlı kasılır ve çok çabuk yorulurlar. Dinlendirilmeye ihtiyaçları vardır. En çabuk yorulan kas tipi olsa da en hızlı kasılan ve en çok kuvvete sahip olan kas tipi de budur. 100 metre koşucularında ve vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerde bu kas tipi baskın olarak görülür.

  Hangi Kas Tipi Nasıl Çalıştırılır?

  Yavaş kasılan kaslar, hızlı ve orta hızda yüksek tekrarlarla çalıştırılmalıdır. Bu kas tipi yoğun olarak baldır, pazu ve karın bölgemizde bulunmaktadır.

  Hızlı kasılan kaslar ise hızlı tekrarlar ile hafif kilolarda çalıştırılmalıdır. Hızlı kasılan kas ipçikleri daha çok boyun ve bacak bölgelerinde fazladır.

  asdasd