Ana sayfa Beslenme Yeşil Çay

Yeşil Çay

3482
0
PAYLAŞ

En güçlü oksidanlardan biri olan yeşil çayın tarihi Çin’de M.Ö 3000 senelerine kadar dayanmaktadır. Yeşil çay hikayesinden çok yararları dolayısıyla günümüzde çok fazla popülerdir. Neredeyse yazılan her diyette kesinlikle önerilen, diş sağlığına ve kolestrole iyi gelen, kalorisi neredeyse hiç olmayan ve ödem atmakta yardımcı olan yeşil çay sporcularında vazgeçilmezidir. Peki yararları nedir?

-Güçlü bir antioksidandır
-Kansere karşı koruma sağlar. Yeşil çayın Kansere faydası olduğu tespit edilmiş fakat Kardiyovasküler rahatsızlıklar (kalp hastalıkları) konusunda çok daha etkili olduğu belirlenmiştir.
-Serbest radikallerden vücudu korur.
-Kötü kolesterolü düşürür
-İnmeleri engellemede etkilidir
-Kalp sağlığına iyi gelir, günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara oranla %31 oranında kalp hastalıklarından korunmuş olurlar.
-Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır
-Kan basıncını düşürür
-Ağız kokusunu giderir
-Alerjilere iyi gelirgreen_tea-vucutcu
-Artrit’ e iyi gelir
-Diş çürüklerini önler. Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar
-İltihapları ve ödemleri engeller
-Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.
-Metabolizmayı hızlandırır
-Kemik- mineral yoğunluğunu arttırır
-Kilo vermeye yardımcı olur
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

İçeriğinde kafein olan yeşil çayın birkaç adet rahatsız edici özelliği de vardır. Mesela çok sık tuvalete çıkartır, bulantı yapabilir ve uykusuzluk yaratabilir. Haricinde özel durumu olanlar kesinlikle doktorlarına danışmalı ona göre kullanmalıdırlar.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır ?

Yeşil çay aynı diğer bitkisel çayları hazırladığımız gibi hazırlayabiliriz. Bir fincan çay için bir çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yaprağı yeterli olacaktır. İçme suyu kullanarak yapılması çayın tat kalitesi için önemlidir. Suyu kaynatın ve 4-5 dakika bekleyin. Kabarcıklar azaldıktan ve su biraz soğuduktan sonra bardağın üzerine süzgeçle yerleştirdiğiniz yeşil çayın üzerine dökün. 2-3 dakika bekletin, daha uzun bekletirseniz çayın tadı biraz acı olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise su tam kaynar haldeyken bardağa boşaltmamak, çünkü yeşil çay en iyi 80 derece suyla demlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd