Ana sayfa Beslenme Yüksek Protein Diyeti Sağlıklı Mıdır?

Yüksek Protein Diyeti Sağlıklı Mıdır?

2070
0
PAYLAŞ

Kilo fazlası olan birçok kişi bu durumdan rahatsızdır ve fazla kilolarından kurtulmak fit bir görünüme sahip olmak isterler. Bu nedenle birçok diyet programı uygulanmakta ve insanlar doğru olmasa da sadece diyet yaparak sporu göz ardı ederek kilo vermeye çalışırlar. Sağlığı tehlikeye atabilecek olan bu diyet programları bilinçsizce uygulandığında faydadan çok zarar getirecektir. Bu nedenle internette dolaşan her diyet programı herkese uygun değildir ve bilinçsizce uygulanmamalıdır.

Yüksek Protein Diyeti Nedir?

Her sene televizyonlarda veya internette farklı isimlerle protein diyetleri ortaya çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi bu diyetler yüksek miktarda protein düşük miktarda ise karbonhidrat içermektedirler. Bu durum vücudu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu şekilde yanlış diyet uygulamaları ile kilo verirken ilerleyen zamanlarda böbrek ve karaciğer hastalıkları, yüksek kolesterol gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bilinçli bir şekilde kilo vermek oldukça önemlidir.

Yüksek Protein Diyetinin Zararları

Uygulayacağınız yüksek karbonhidrat ve protein diyetleri kemik erimesinin hızlanmasına sebep olacaktır. Böbrek dokusundan gelen fazla protein böbrek taşı oluşma riskini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca yüksek protein diyeti ağızda ve deride koku hissedilmesine de sebep olacaktır. Kan kolesterol değerlerinizde yükselmeye sebep olacak bu da beraberinde kalp rahatsızlıkları riskini arttıracaktır. Bu şekilde sağlıksız bir şekilde yapılan diyet ilerleyen zamanlarda kalp rahatsızlıklarına sebep olacaktır. Ayrıca uygulanan bu sağlıksız diyet programı ile birlikte vücudun ihtiyacı olan şeker miktarı yeterli oranda alınamayacaktır. Bu da kişide algıyı ve konsantrasyonu azaltacaktır. Protein diyeti bireyde stresi de arttırmaktadır. Yüksek protein diyeti kilo vermenizden çok sağlıksız bir vücuda sahip olmanıza neden olur. Bu nedenle dengeli ve yeterli beslenerek ideal kilonuza kavuşmaya çalışmalısınız. Eğer çok fazla kilonuz varsa spor yaparak sağlıklı bir biçimde kilo vermeye çalışabilirsiniz.

asdasd