Barfiks

  4622
  0
  PAYLAŞ

  Barfiks, vücudun üst bölgesindeki sırt ve kol kaslarını etkin bir şekilde çalıştıran jimnastik ve vücut geliştirme hareketidir. Aslında barfiks bir egzersizin adı değildir. Barfiks, bir çubuğa asılarak kolların gücü ile vücudun yukarı doğru çekilmesi hareketidir.

  Barfiks hareketinin nizami olabilmesi için vücudun en az çene hizasına kadar çekilmesi gerekir. Kuvvet gerektiren barfiks hareketinde vücut ağırlığı kullanılarak sırt ve kol kasları geliştirilirken düzenli şekilde barfiks egzersizi yapıldığında omuz, göğüs ve karın kaslarının da geliştiği gözlemlenmiştir.

  Barfiksin tercih edilmeme sebebi çok fazla kuvvet gerektirmesidir. Eğer kişi harekete aşina değilse hareketi yapmak onu çok zorlayacaktır. Ancak zor olmasına rağmen çok komplike hareket olması ve sırt kaslarını çok fazla çalıştırması hareketin yapılmasını gerektirir. Kişinin kol kasları yeterince kuvvetli değilse hareketi yapabilmesi o derece zor olacaktır.

  Barfiks çekilirken eller omuz genişliğinde olmalı ve göğse doğru çekilmelidir. Bu şekilde yapılırsa sırt kasları maksimum şekilde verim alır. Enseye doğru yapılan barfiks hareketin tercih edilmemesinin sebebi ise aşırı zorlama, ense arkasındaki damarlara ve beyne zarar verebilme ihtimalidir. Ayrıca barfiks hareketleri yapılırken vücudun konumu izole olmalıdır. Çünkü dikkatsiz yapılan egzersizlerde bel boşta kalacağından kendimizi sakatlama ihtimalimiz olacaktır.

  Barfiks hareketinin tutuş biçimlerine göre çalıştırdığı bölgeler değişecektir. Bicepsin çalışması için avuç içleri bize dönük tutuş tercih edilmeli, sırtın daha fazla aktive olması için avuç içleri dışarıya dönük olmalıdır.

  Bu yazı ilginizi çekebilir : Barfiks Çeşitleri

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd