Çeviklik Nedir, Vücut Geliştirmede Ne Kadar İşimize Yarar?

  6979
  0
  PAYLAŞ

  Bu çalışmanın amacı çevikliğin spor performansına etkisini ve çeviklik ölçüm testlerini incelemektir. Çeviklik, belli bir uyarıcıya cevap olarak tüm vücudun hız veya yön değiştirerek ani hareketi olarak tanımlanır. Çevikliğin kalitesi, hız, denge, güç ve koordinasyonun ortaklığını gerektirir. Motor bir yetenek olan çeviklik, düzenli progresif egzersizle geliştirilebilir. Önemli bir unsur olarak çeviklik spor performans ölçüm bataryalarında kullanılan geçerli bir yöntemdir. Çalışmanın sonucu olarak, spor aktivitelerinin büyük çoğunluğunda gerekli bir özellik olan çeviklik, başarılı sporcuların sahip olması gereken önemli bir niteliktir. Sportif performansın artırılması için sportif performans testleri uygulanırken hem çevikliği arttırıcı egzersizler hem de çevikliğin artmasını sağlayan dinamik denge özelliğini de geliştirici egzersizler öneme sahiptir.

  Çevikliği artmış bir sporcunun kardiyovasküler kapasiteside fazlasıyla artacağı için hem hipertrofi oranı artacak hemde yağ yakımı artmış olacaktır. Tüm antrenör ve sporcuların temel gayesi, en yüksek performansa ulaşmaktır. Optimum performansa ulaşmada bilimsel prensiplerin kullanımı da bu açıdan önem kazanmaktadır.

  Tüm spor dallarında sporcu performansının artırılmasında bilimsel yöntemlerin kullanılması önemlidir. Oyuncunun dayanıklılık, kuvvet, sürat, çeviklik esneklik, beceri gibi motor özelliklerin gelişimi spor dalına özgü yapılan çalışmalar ve antrenmanlarla sağlanabilir. Araştırmalara göre çevikliğin artışına göre submaximal kuvvetinde artış hızının kısalması doğru orantılı olmuştur. Hantal bir yapıda olmak yerine dinç, diri ve atik bir fizik daha önemlidir. Reflekslerinde hızlı olması acil durumlarda ve sakatlık riski olan kazalarda en az zarar almamızı sağlayacaktır.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd