İnterval Çalışmalar

  2346
  0
  PAYLAŞ

  Bir aerobik çalışma esnasında vücudumuzun iki ayrı yakıt seçme hakkı vardır. Bunlardan birincisi karbonhidratlardır. Karbonhidratlar glikojen olarak kaslarda depo edilmiştir ve glikoz olarak kanda bulunur. Bir diğer yakıt kaynağımız yağlardır.

  Yağ yakımı için en iyi çalışma şiddeti nedir şeklinde bazı tartışmalar varken bu çalışma sayesinde düşük ve yüksek şiddetli antrenmanların butun faydalarını elde edebilirsiniz Düşük şiddetli çalışmalarda yag yakımı oran olarak şeker yakutundan daha fazla olur Yüksek şiddetli çalışmalarda ise vücut yağı depo edilmiştir ya da yağ asidi ve trigliserid olarak kanda dolaşır.Bu iki yakıtıda kullanarak daha etkili sonuçlara, interval çalışması sayesinde ulaşabiliriz.İnterval antrenmanları istedğiniz kardiyo makinesiyle yapabilirsiniz.

  l. Antrenman: Yeni Başlayanlar İçin Düşük Şiddetli 25 Dakikalık İnterval Çalışması;

  Bu çalışına sayesinde bağ dokusu vu eklemler üzerinde herhangi bir zorlanma olmadan kalp atım sayısı yavaş bir şekilde yükseltilebilir. Noımal kardiyo egzersizlerine alışmamış kimseler için sırt destekli bir bisiklet veya eklemleri zorlamayan elliptical climber tavsiye edilir. Beş dakikalık bir ısınmadan sonra kalp alım sayısı hedeflenen seviyeye doğru yavaşça çıkartılır. Bıı seviye 8 dakikası sırt destekli bisikletle ve 8 dakikası elliptical climber’dan olmak  üzere toplam 16 dakika korunur. Sonrası 4 dakikalık cooldown bolumune geçilir ve kalp atım sayısı yavaşça düşürülür.

  2. Antrenman: Orta Seviyede Çalışanlar İçin 30 Dakikalık Zirve Antrenmanı;

  Bu antrenman programı orta seviyede çalışanlar için piramit antrenmanıdır.Antrenmanın şiddeti kademe kademe yükselip sonra sonra alçalan bir grafik çizer.Isınma periyodundan sonra sırasıyla 3 şiddet aşamasından geçilir.Kondisyon durmunuz geliştikçe toplam çalışma süresini 45 dakikaya çıkartırken her bir interval aralığını da bir dakika uzatabilirsiniz.

  3. Antrenman: İleri Seviye Çalışanlar İçin 35 Dakikalık Yağ Yakma Antrenmanı;

  Bu antrenmanı, yaptığınız diğer aerobik çalışmalara ek olarak haftada bir kez deneyebilirsiniz.Bu sayede dayanıklılık ve yağ yakımı optimum seviyeye ulaşır.Ancak enerji depolarında büyük bir düşüş olacağından ağırlık çalışmasından önce bu antrenmanı yapmanızı tavsiye etmiyorum.Bu antrenmanda süratle yüksek bir çalışma şiddetine ulaşılır ve bu yüksek çalışma şiddeti mümkün olduğu kadar uzun süre korunur.

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd