Kinoa

  5222
  0
  PAYLAŞ

  Tam protein kategorisinde olan kinoa içerdiği besin değerleri bakımından tahıl ürünlerine göre oldukça fazladır . Pirinç veya arpa gibi yiyecekleri hazırlamak içinde kullanabilen bu tohumu pişirmek diğer tam tahılları pişirmekten daha kısa zaman alır. Teknik oalrak susam boyutlarında farklı renklerde yetiştirilebilen bir tohumdur ve diger tahıllarla aynı şekillerde pişirilebilir..

  Kinoa baharatlarla aromalandırılarak sade biçimde yenilebileeceği gibi,et-meyve-sebze-tatlı ve başka baharatlarla karıştırılarak kahvaltı,öğle yemeği,akşam yemeği,ara öğünlere yan öğün olarak da eklenebilir. Kinoa tim temel (9) amino asiteleri içeren oldukça yüksek proteine sahiptir. Glutensiz ve kolesterolsüz olması kinoayı çölyak hastaları, diyabet hastaları ve yüksek tansiyon problemi olan kişiler için tüketilmesi gereken bir besin kaynağı haline getiriyor. Kinoa fosfor,magnezyum,manganez,çinko,bakır ve demir gibi minerallerin yanı sıra kompleks karbonhidratları da bol miktarda içerir ayrıca içeriğinde çeşitli vitaminler ve yüksek ölçüde çözülebilir lif barındırır.
  Vücut geliştirme uyulması gerekli belirli adımlar içerir bunlardan en temeli iste sağlıklı bir beslenme programıdır. İyi bir vücut geliştirme dieti en az %30 protein, %40 karbonhidrat ve yeterli ölçüde sağlıklı yağlardan oluşmalıdır. Ciddi bir şekilde vücutlarını geliştirmek isteyen kişiler için iyi bir diyet hayati önem taşımaktadır.100 gramında 6 gram lif, 5,8 gram yağ, 70 gram da karbonhidrat bulunan kinoanın veriği enerji miktarının oldukça fazla olması ve uzun süre tok tutması nedeniyle sporcular için oldukça önemli bir besindir.

  Vücut kendi amino asitlerini tek başına üretemediği için özellikle vücut geliştirme ile uğraşan kişiler açısıdan tüketimi önemlidir cünkü,daha öncede dediğim gibi vücut için tüm gerekli temel amino asitleri içerir. Ayrıca protein ihtiyacını hayvansal kaynaklardan almayan sporcuların vejetaryan diyetlerinde yer alması gereken, etten sağlanabilecek tüm protein ihtiyacını karşılayan kinoanın 100 gramında 21 gr karbonhidrat ve 0 gr. şeker bulunur. Bu yeterli komplex karbonhidrat miktarını sağlayarak yakımı sonucunda ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Kaslarınızı aşınma ve yıpranmadan korumak, kaslarınızı onarmak ve yorucu egzersizler sonrasına oluşan stresi azaltmak için minerallere ihtiyacınız vardır. Ayrıca kinoa doku ve kas onarımı için gerekli olan lisin ve demir açısından da zengin br besin olduğu için özellikle vejetaryen vücutçular tarafından kesnlikle tüketilmelidir. İhtiyaçları olan tiamin, folat, B6 vitamini ihtiyacını gerektiğince karşılayacaktır. Yani, kinoayı beslenmenize dahil edin ve lezzeti yanı sıra yararlarından da faydalanın.

  Bu yazımız ilginizi çekebilir : Kahvenin sporcular üzerindeki etkisi

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd