Sırt Kasları Neden Zor Gelişir?

  5142
  0
  PAYLAŞ

  Sırttaki kaslarını (latisismus dorsi ve trapezus vb) çalıştırmak için ön kol kemiğini geriye doğru çekmemiz ve kürek kemiklerimizi sıkıştırmamız gerekiyor. Daha basit anlatacağım. Mesela seated row hareketini yapıyoruz. Makinenin aparatını bilek yada kol kaslarımıza yüklenmek yerine kolumuzu fazla kasmadan direk kürek kemiklerini sıkıştırarak dirseğimizden kendimize doğru çekmemiz sırtımızı tam aktive ederek çalıştıracak ve hareketi tam anlamıyla doğru yapmış olacağız.

  Hareketin doğrusunu anlatmamın sebebi sırt kaslarını büyütemeyişimizin sebebi kol ve omuz kaslarımızı fazlasıyla aktive etmemizdir. Bütün yükü kollar kaldırdığında normal olarak sırt kaslarının gelişim oranı düşecektir. Doğru kilo seçimi, hareketin doğru yapılışı, eklem açıları ve hareketi uygulama hızımız antrenmandan alacağımız verimi belirleyecektir.

  Sırt kası vücudumuzun en büyük kasından biridir. Bir adalenin gelişmesi için ağırlık altında, stres içerisinde olmalıdır. Çalışmalarınızda eğer ağırlıklarınız artmazsa gelişim hedefinizi gerçekleştiremezsiniz. Vücut zorlanmadığı sürece kas gelişimi tetiklenmez. Sırt kası ne kadar iyi çalışılırsa testesteron o kadar fazla salgılanacak ve gelişim yükselecektir. Bacak ve sırt kası çalışmaları büyüme hormonu salgılaması açısından en önemli kas gruplarıdır.

  Büyük kas grupları vücudu fazlasıyla yorduğu için ve sonrasındaki beslenmeyi yapamadığımız için de gelişmez. Kesinlikle sıkı antrenman sonralarında protein açısından çok zengin ve yeterli karbonhidrat yada yağ olan bir öğün sizin gelişiminizin zeminini oluşturacaktır.

  PAYLAŞ
  Önceki makale30 Dakikada Yağları Erit
  Sonraki makaleFıstık Ezmesi

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd