Ana sayfa Sağlık Derhal Kurtulmanız Gereken 5 Kötü Sabah Alışkanlığı

Derhal Kurtulmanız Gereken 5 Kötü Sabah Alışkanlığı

2724
0
PAYLAŞ
Yanlış Yapılan Sabah Rutinleri
Via Diego Lozano / Unsplash

Sabah vakitlerinde, farklı nedenlerden zorluk çeker ve buna bağlı olarak güne kötü bir başlangıç yapabiliriz. Geceden kurduğumuz alarm çaldıkça erteler, her şeyin sıkışmasını bekleriz. Her şey sıkışınca da bir telaşa kapılır ve bu defa panikle hareket ederiz. İşte güne böyle bir başlangıç yapmak, günün geri kalanının kötü geçmesi için yeterli bir sebeptir. Söz konusu durumu düzeltmek, aslında çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, kötü sabah alışkanlıklarını bırakmanızdır. Sizin için derhal kurtulmanız gereken kötü sabah alışkanlıklarını derledik.

 

1. Cep Telefonuna Bakma

Cep Telefonuna Bakma
Görsel: Plann / Unsplash

Birçoğumuz uyanır uyanmaz cep telefonlarımızı kontrol ederiz. Arayanlara ve mesajlara bakarız. Ancak bu noktada telefonlardan ayrılmamız gerekir. Eğer telefondan ayrılmaz isek sosyal medya hesaplarına giriş yapar ve burada ciddi bir zaman harcayabiliriz. Ya da maillerimize bakarken, bunlarına arasında kaybolabiliriz. Kısacası telefonları elinizden zamanında bırakmazsanız, gereksiz yere zaman kaybetmiş olacaksınız. Bu durum ise sizin için ciddi bir sorun anlamına gelebilir.

 

2. Karanlıkta Hazırlanma

Karanlıkta Hazırlanma
Görsel: Ryan Crisman / Unsplash

Yılın bazı dönemlerinde güneşin geç doğduğu bilinir. Böyle dönemlerde işe giderken, evin içi karanlık olabilir. Karanlıkta hazırlanmak, uykunuzun açılmamasına neden olacaktır. Bu ise sizde tekrar yatağa gitme isteği uyandırabilir. Böyle bir duruma düşmemek için direkt olarak ışıkları ve perdeleri açın. Böylece içerisi aydınlanacak ve vücudunuz sabah olduğunu anlayacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme Depresyona İyi Gelir Mi?

 

3. Kahvaltı Yapmama

Kahvaltı Yapmama
Görsel: Garrhet Sampson / Unsplash

Sabah uyandığınızda kahvaltı hazırlamak ile uğraşmamak için işe aç gittiğiniz oluyor mu? Ya da kahvaltıyı gereksiz bir öğün olarak mı görüyorsunuz? Eğer bu sorulara verdiğiniz cevap “evet” ise çok büyük bir hatanın içindesiniz demektir. Çünkü kahvaltıdan önceki yemeğiniz bir önceki akşam yediniz. Oradan aldığınız besinler çoktan enerjiye çevrildi ve kullanıldı. Dolayısıyla da vücudunuz yeni enerji kaynakları olan besinleri dört gözle bekliyor. Ayrıca kahvaltıdan sonraki öğüne de epey zaman var. Bunun için lifli ve sağlıklı besinleri tercih etmelisiniz. Kek ve simit gibi kısa sürede sindirilen ürünlerle kahvaltı yapmamalısınız. Unutmayın, yaşamınızı daha sağlıklı hale getirmek sizin elinizde.

 

4.  Alarm Erteleme

Alarm Erteleme
Görsel: 1767892 / Pixabay

Alarm ertelemeyi birçok insanın yaptığını söylemek yanlış olmaz. Bir 5 dakika daha uyuyayım düşüncesi, çalan alarmı ertelememizin temel nedeni. Ancak bir süre sonra bu durum bir alışkanlık haline gelir. Böylece uykunuzu tam almış olsak dahi, alarmı erteler ve zamanında kalkamayız.

Alarmın ertelenmesine bağlı olarak biraz daha fazla uyuduğunuzu ve daha fazla dinlendiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak buradaki düşünceniz maalesef doğru değil. Çünkü birçok uzmana göre, bölünen uykunun etkisi çok daha kötüdür. Uykunuz bölündüğü anda sersemlemiş gibi oluyor ve tekrar uykuya dalmaya çalışıyorsunuz. Bu süreçte ne tam uyanıksınız, ne de tam uykudasınız. Dolayısıyla da kendi kendinize zarar vermiş oluyorsunuz. Ertelemeden sonra uyanmak, sizin için artık çok daha zor. Bu şekilde bir güne başlamak, bütün gününüzün gitmesine neden olabilir.

Burada bahsedilen alışkanlığın giderilmesi için öncelikle alarmınızı tam kalkmanız gereken saate kurun. Böylece alarm çaldığında kalkmanız gerektiğinin farkına varacaksınız. Ayrıca alarmı kurduğunuz cihazınızı, yatağınızdan uzak bir yere yerleştirin. Bu sayede alarmı kapatmak isteseniz bile ayağa kalkmanız gerekir. Ayağa kalkma ise uyandırıcı bir etki yapar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Spor Yapmanın Stres Hormonları Üzerindeki Etkisi

 

5. Hazırlık Yapmama

Hazırlık Yapmama
Görsel: Adrian Swancar / Unsplash

Eğer sabah farklı bir yere gitmeniz gerekiyorsa, bunun için özel bir hazırlık yapmanız gerekebilir. Örneğin, bir iş toplantısı için farklı bir şehre gittiğinizi varsayalım. Bunun için bir çanta hazırlamalısınız. Ancak bunu kesinlikle sabaha bırakmayın. Çünkü uykunun verdiği dalgınlıkla, çanta hazırlarken hata yapabilir ya da ekstradan zaman kaybedebilirsiniz. Bunun için hazırlığınızı bir gece önceden yapmak, sabah saatlerinin sizin için çok daha rahat bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Güne Daha Enerjik Başlamanızı Sağlayacak Vitamin Destek Ürünleri İçin Tıklayın

asdasd