Ana sayfa Sağlık Vücut Geliştirme Depresyona İyi Gelir Mi?

Vücut Geliştirme Depresyona İyi Gelir Mi?

1778
0
PAYLAŞ
Via un-perfekt / Pixabay

Vücut geliştirme sporunun depresyon tedavisi sürecinde ne derecede faydalı olduğuna dair çok sayıda bilimsel araştırma yapıldığı görülmektedir. Ağırlık çalışma olarak da bilinen vücut geliştirme sporu, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Sadece kilo kontrolü, kas kütlesi kazanma ve estetik görünüm için değil hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın en ideal bir şekilde korunmasında vücut geliştirme sporunun etkili olduğu bilinmektedir. Vücut geliştirme ve depresyon ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların ışığında elde edilen sonuçları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Vücut Geliştirme Sporu Nedir?

Vücut geliştirme sporu, ağırlık çalışarak vücudun kas kütlesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen bir spor türüdür. İnsanların büyük bir kısmı tamamen estetik görünüme sahip olmak, kas yapmak, yağ yakımını artırmak ve böylelikle fiziksel çekiciliğini artırmak için vücut geliştirme sporu yapar. Bilimsel çalışmalar ise ağırlık çalışmanın vücut açısından çok sayıda faydası olduğunu da ortaya koymaktadır.

Vücut geliştirme sporunun esasını oluşturan ağırlık çalışmak ve ağırlıklar ile yapılan egzersizler, ağırlığın yarattığı dirence kaslarla karşı koyulan bir çeşit fiziksel aktivite anlamına gelmektedir. Genellikle dumbell ya da barbell kullanılarak yapılan ağırlık çalışmaları, bunların yanı sıra direnç bantları, ağırlık makineleri, giryalar gibi aletlerle ya da sadece vücut ağırlığı ile de yapılabilmektedir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kasların Gelişmemesinin Nedenleri

 

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun çeşitli sebeplerden kaynaklandığı bilinse de bu faktörlerin tamamı henüz net olarak bilinmemektedir. Fakat duygusal faktörler kadar fizyolojik faktörler de insanda depresyonun gelişmesine neden olabilmektedir. Kalıtım yoluyla da görülen ruhsal bir rahatsızlık olan depresyon her dört kadından biri ve her sekiz erkekten birinin hayatında en az bir kere geçirdiği bir rahatsızlıktır. Depresyonun tedavisinde fiziksel aktivite ve spor yapmanın büyük önemi olduğu yapılan son bilimsel çalışmaların neticesinde görülmüştür

vücut geliştirme ve depresyon
Via jwvein / Pixabay

 

Vücut Geliştirmenin Depresyon Tedavisine Olumlu Etkisi Var Mıdır?

Egzersizlerin depresyon tedavisinde olumlu etkisi olduğu, çok sayıda psikoterapi çalışmaları neticesinde kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz yapanların ruhsal sorunlarında gerileme gözlendiği ve hayata karşı ilgisiz olan pek çok depresyon hastasının kendine güvenlerinin güçlendiği yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

Ayrıca grup halinde yapılan egzersizler ve vücut geliştirme sporunun kendini toplumdan izole eden hastaların iyileşmesini sağladığı da yapılan araştırma sonuçlarına yansımıştır. Araştırmalarda erkeklerde ağır antrenmanın orta yoğunluktaki antrenmanlara göre daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. ABD’de ortalama 7 yıldır depresyon hastalığı ile mücadele eden hastalar üzerinde yapılan araştırmada, vücut geliştirme sporuna devam eden hastaların, belirli bir süre sonunda depresyonun olumsuz etkilerinden kurtuldukları gözlemlenmiştir. Antrenmanlarına devam ettikleri süre boyunca depresyon hastalığından uzak kaldıklarını ortaya koymuştur.

Ağırlık çalışmanın uykuya da faydaları vardır. Daha iyi bir dinlenme ve uyku konforu sunar ve daha dinç bir şekilde güne başlarsınız. Başka bir araştırmada da depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların, hastaların düzenli egzersiz yapmalarına göre daha fazla bir avantaj sağlamadığı tespit edildi. Ayrıca ilaçla tedavi olan depresyon hastaları, bir süre sonra yeniden depresyona girerken, düzenli egzersiz ve vücut geliştirme sporu ile meşgul olan depresyon hastalarının bir daha depresyona girmeyecek şekilde tedavi oldukları görüldü.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Spor Yapmanın Stres Hormonlarına Etkisi

 

Egzersizin Beyin Üzerindeki Etkileri

Egzersiz yapmanın beyin sağlığına katkıları da yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulan gerçekler arasında yer almaktadır. Egzersiz yapmak ve vücut geliştirme sporu ile ilgilenmek, vücudun düzenli olarak endorfin hormonunu salgılamasına uygun zemin hazırlamaktadır. Endorfinin molekül yapısı morfin ve eroine benzeyen bir hormondur. Adı bu yüzden içten salgılanan morfin anlamına gelen endorfin halini almıştır.

Ayrılık ve yas acısı için bilinen en kuvvetli panzehir olan endorfin, düzenli egzersiz sonunda artmaktadır. Dolayısıyla vücut geliştirme sporuyla ilgilenen ve düzenli olarak antrenman yapan kişiler, yaşamlarındaki küçük şeylerden de daha fazla keyif almaya başlarlar. Arkadaşlıklardan ve sosyal yaşantıdan da keyif alan kişiler bu sayede beyinlerinin kimyasını da olumlu olarak etkileyebilmektedir. Bu sayede düzenli vücut geliştirme sporu idmanlarına çıkan kişiler depresyonun tam tersi olarak içten gelen mutluluğu yaşayabilmektedir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Sıkılaşmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 5 Altın Kural

 

Vücut Geliştirmenin Faydaları

Vücut geliştirme sporunun faydaları sadece beyin kimyası üzerinde etkili değildir. Bunun yanı sıra hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çok sayıda faydası olan vücut geliştirme sporu bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Vücut geliştirme ve depresyon hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda bu sporun faydaları bilimsel açıdan da kanıtlanmış olmaktadır.

asdasd