Yaşamınızı Daha Sağlıklı Hale Getirmenin 7 Yolu

  2528
  0
  PAYLAŞ
  Via Jenny Hill / Unsplash

  Hayatınızı daha sağlıklı bir şekle sokmanın yolları beslenmeye gösterdiğiniz önemle de yakından alakalıdır. Doğru ve ideal bir şekilde beslenmezseniz hem fiziksel hem de ruhsal açıdan hastalıklar yaşamaya çok müsait bir hale gelebilirsiniz. Bu nedenle de spor yaparken ve hayattan keyif alırken aynı zamanda beslenmenize de yeterince özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Sağlıklı yaşamın 7 yolu olarak özetlenebilecek beslenme tekniğinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

  Kilo ve yağ durumunuzu sürekli kontrol altında tutarak yaşamınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun yaşamanın sırrı da sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Öncelikle sağlıklı beslenme programınızı hayatınıza uygulamadan önce sağlığınızı olumsuz etkileyen bağımlılıklarınızdan kurtulmanız tavsiye edilmektedir. Eğer düzensiz beslenme, sigara, alkol veya benzeri alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıklarınızı bırakmanız önemlidir. Daha sonra düzenli beslenme disiplinine uygun hareket etmeniz sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için önem teşkil etmektedir.

   

  1. Karbonhidrat Alımına Dikkat Edin

  Karbonhidratlı gıdaların tüketimi konusunda dikkatli olmanız, ideal kilonuza ulaşmanız önemli bir aşamadır. İlk etapta amacınız kısa bir süre içinde fazla kilolarınızdan kurtulmak mı? O halde karbonhidrat alımını sınırlandırarak hedeflediğiniz ideal vücuda çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  Pilav, makarna ve ekmek gibi karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tüketimini en az seviyeye indirerek işe başlayın. Bu tür besinleri gün içinde küçük porsiyonlar halinde almak faydalı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla karbonhidrat bakımından zengin gıdaları beslenme listeniz içinde sınırlayarak kısa sürede ideal kilonuza kavuşabilir ve yaşamınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

   

  2. Bol Bol Su İçin

  Bol su tüketimi de sağlıklı yaşamın en çok bilinen fakat en çok unutulan unsurlarından biridir. Su vücudumuzun hayat kaynağıdır. Su tüketimi yakılan yağların vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Aynı zamanda sağlık açısından zararlı olan toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. İdeal kilonuza ulaşıp sağlıklı bir şekilde yaşamınıza devam etmek için günde en az 2 litre su tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

   

  3. Düzenli Egzersiz Yapın

  Düzenli antrenman yapmak da beslenmenin yanında vücut sağlığının korunmasında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Yağ yakımı sırasında en etkili egzersizler arasında gösterilen bisiklete binme, koşu ve yürüyüş yapma gibi egzersizlerin yanı sıra ip atlama gibi kardiyo egzersizleri yaparak ideal kilonuza hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz. Haftada en az 3 gün boyunca bu tür egzersizlerden en az birini yapmaya özen göstermelisiniz.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: En İyi 5 Vücut Ağırlığı Egzersizi

   

  4. Düzenli Sebze ve Meyve Tüketmeye Çalışın

  Sebze ve meyve tüketimi, hem bağırsak faaliyetlerini düzenlemesi hem de günlük yaşamda kişilere tokluk hissi vermesi özelliği ile düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Yaşamınızı daha sağlıklı bir hale getirmek için sebze, meyve, yulaf ve salata gibi gıdalara düzenli olarak beslenme programınızda yer vermeniz önemlidir.

  sebze ve meyve tüketimi
  Via Daria Shevtsova / Pexels

   

  5. Düzenli Kahvaltı Yapmaya Özen Gösterin

  Düzenli kahvaltı tüketimi de güne zinde başlamak ve sağlıklı bir hayat sürmek için en çok dikkat edilen hususlar arasında yer almaktadır. Taze ve besleyici gıdalarla zenginleştirilmiş bir kahvaltı tüketimi sağlıklı yaşamınızda atılacak ilk adımların başında gelmektedir. Zengin ve besleyici bir kahvaltı ile gün içindeki açlık hissini de bastırabilir, bu sayede yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Beslenme uzmanları kahvaltıda mutlaka protein bakımından zengin olan süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdaların tüketimine özen gösterilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

   

  6. Ara Öğünlere Dikkat Edin

  Ara öğün tüketimi de sağlıklı yaşam sürmede önemli bir rol üstlenen beslenme şekilleri içinde yer almaktadır. Her gün 3 ana öğünün yanında en az 3 – 4 adet de ara öğün tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Hem beslenme hem de sağlık uzmanları tarafından bu sık sık hatırlatılmaktadır.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme Depresyona İyi Gelir Mi?

   

  7. Kendinize Özen Gösterin

  Yaşamınıza özen göstermek, sağlıklı yaşamın altın kuralıdır. Çalışma ve sosyal hayatınız dışında kendi yaşamınıza ve isteklerinize özen göstermek önemlidir. Stresten uzak kalmak da sağlıklı yaşamın 7 yolu içinde yer aldığı için bu konuda daha bilinçli bir yaşam sürülmesi gerekmektedir.

  asdasd