Yüksek Proteine Sahip Et Kaynakları

  3037
  0
  PAYLAŞ
  Via vika-imperia550 / Pixabay

  En fazla protein içeriğine sahip et kaynakları, özellikle vücut geliştirme sporu ile yakından ilgilenen sporcuların diyetlerinde mutlaka yer vermeleri gereken besin öğeleri arasında gösterilmektedir. Sadece kas kütlesi kazanmada değil aynı zamanda vücudun temel fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmesinde ve sağlık bir şekilde yaşamada da önemli bir rol üstlenen proteinler özellikle bazı besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. En fazla proteine sahip et kaynakları ve diğer gıdalar hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

   

  Proteini Yüksek Et Kaynakları

  Protein miktarı yüksek et kaynakları da kendi içinde sıralanmaktadır. Hayvansal gıdalarda bolca bulunduğu bilinen protein, vücuttaki enerji üretiminin yüzde 15’ini sağladığı için mutlaka gün içinde belirli miktarda alınması gereken aminoasitler arasında yer almaktadır. Kas gelişiminde ve kasların sorunsuz bir şekilde onarımında önemli rolü bulunan proteinler açısından zengin yiyecekleri tüketerek kas gelişimini de hızlandırabilmek mümkün olmaktadır.

  Spor yapanların mutlaka diyetlerine eklemesi gereken et kaynakları, protein bakımından zengin oldukları için özellikle vücut geliştirme sporunda daha kısa sürede etkili sonuçlara ulaşılmasında faydalı olacaktır. Kırmızı etler ve beyaz etler sahip oldukları protein miktarları bakımından birbirinden farklıdır. Günlük protein ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak isteyen vücut geliştirme sporcuları, ihtiyaç duydukları besinleri bu bilinçle tüketmeleri gerekmektedir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Proteinli Yemek Tarifleri

   

  1. En Fazla Proteine Sahip Kırmızı Etler

  En fazla proteine sahip kırmızı etler, hayvansal gıdalar ve protein kaynakları arasında en fazla protein içeren besin olmaları bakımından öne çıkmaktadır. Sağlık ve beslenme uzmanlarının önerilerine göre kırmızı eti haftada en az 2 defa tüketmek gerekmektedir. Öte yandan vücut geliştirme başta olmak üzere ağır antrenman yapan sporcuların kırmızı et tüketimini daha da artırmaları gerektiği ifade edilmektedir.

  Yağsız dana etinin 100 gramında 37 gram protein bulunur. Bunun için dana eti tüketimi özellikle vücut geliştirme sporcuları tarafından en çok tercih edilen protein kaynağı et gıdaları arasında yer almaktadır. Kırmızı et tüketiminin sağlık açısından tek dezavantajı koleksterol içermesidir. Bu yüzden kırmızı etin tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiği hem sağlık ve beslenme uzmanları tarafından hem de vücut geliştirme üstatları tarafından sık sık hatırlatılmaktadır.

  Kırmızı etin yağını daha da azaltma ve protein açısından da arttırma yöntemi bulunmaktadır. Özellikle ızgara yaparak kırmızı et tüketiminde yağ ve kolesterolü minimize etmek mümkündür. Bunun için sporcuların tüketimlerinde bu yöntemleri tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yağsız Protein Kaynakları

   

  2. En Fazla Proteine Sahip Beyaz Etler

  En fazla protein değerine sahip beyaz etler de vücut geliştirme sporu başta olmak üzere yoğun fiziksel aktivite yapan sporcuların beslenme diyetlerinde sık sık yer alan gıdalardandır. Kırmızı ete göre daha ekonomik olması bakımından da özellikle ülkemizdeki vücut geliştirme sporcularının en fazla proteine sahip beyaz etleri tüketmeye özen gösterdikleri bilinmektedir.

  Beyaz etler arasında proteini en bol besinlerin başında ton balığı gelmektedir. Protein açısından oldukça zengin değerlere sahip olan ton balığının 100 gramında 25 gram protein bulunduğu bilinmektedir. Ton balığının yeşillikle birlikte tüketilmesi sporcular için besleyicidir. Hem de az kalorili bir yemek seçeneği olması bu gıdayı sporcular arasında popüler yapmıştır.

  Ton balığının dışında özellikle kas yapmak isteyen sporcuların en çok tercih ettikleri beyaz etler, tavukgöğsü ve hindi etidir. Tavuk göğsünde ve hindi etinin 100 gramında yaklaşık 30 gram protein bulunmaktadır. Genellikle haşlanmış pirinç pilavı ile birlikte tüketilen beyaz etler doyurucu olur. Aynı zamanda protein bakımından zengin bir öğün tüketilmesine uygun zemin hazırlamaktadır.

  Via maklay62 / Pixabay

   

  Proteini Yüksek Diğer Besinler

  Protein değeri yüksek besinler, vücut geliştirme sporcularının hangi seviyede olurlarsa olsunlar beslenme programlarına mutlaka katmaları gereken gıdalardan oluşmaktadır. Özellikle proteinin kas yapımında ve kas onarımında temel yakıt olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla proteini bol gıdalar tüketilerek istenen sonuçlara kısa zamanda ulaşmak da mümkün olabilmektedir.

  Yumurta, süt, peynir gibi hayvansal gıdalar protein bakımından zengindir. Bunun yanı sıra fıstık, badem, fındık gibi kuruyemişler de protein takviyesi yapmak isteyen sporcuların en çok tercih ettiği besinlerdendir. En fazla proteine sahip et kaynakları yanında proteini yüksek kuruyemişleri tüketerek öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz.

  Daha Fazla Kas Kütlesi Kazanmak İçin Destek Sağlayacak Olan Protein Tozu Besin Takviyelerini İncelemek İçin Tıklayın.

  asdasd