ZMA Nedir? Ne İşe Yarar?

  3315
  0
  PAYLAŞ
  Via Daily Nouri / Unsplash

  Vücut geliştirme sporları ile ilgilenenlerin dışarıdan vitamin, mineral ve protein takviyesi alması çok önemlidir. Yoğun bir şekilde yapılan egzersizlere destek olması için alınan bu takviyeler, kas gelişimini olumlu etkiler. Sporcuların almaları gereken farklı takviyeler vardır. ZMA da bunlardan birisi olarak dikkat çeker. Yazımızın devamında ZMA nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılmalıdır şeklindeki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  ZMA Nedir?

  ZMA; magnezyum aspartat, çinko monometiyonin / aspartat ve B6 vitamininin hassas bir şekilde karıştırılmasından meydana gelir. ZMA, çok özel bir karışımdır ve farklı faydaları vardır. Bu karışım, sporcuların vitamin ve mineral eksikliğini etkili bir şekilde giderir. Yapılan farklı araştırmalarda ZMA’nın kasların gücünü arttırdığı ve kas büyümesini desteklediği ispatlanmıştır. Bunun dışında yağların atılması ve kas hacminin artması noktasında da etkili olduğu bilinir.

  ZMA ile testosteron seviyesi arasında bir ilişki olduğu ve ZMA kullanımının bu hormonu arttırdığı iddia edilir. Fakat bununla ilgili herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Fakat ZMA içerisinde bulunan çinko ile testosteron seviyesi arasında bir ilişki olduğu bilinir. Çinko eksikliği, bu hormonun seviyesinin düşmesine neden olur. ZMA ile çinko eksikliği giderildiğinde doğal olarak ZMA seviyesi de artar.

  Sporcuların önemli bir kısmının ZMA takviyesini yeteri kadar ciddiye almaz. ZMA’nın sadece bir mineral ve vitamin takviyesi olarak görülmesi bunun temel nedenidir. Diğer takviyelerin daha fazla vaatte bulunmasının da bu durum ile ilgili olduğu söylenebilir. Fakat ZMA takviyesinin çok önemli faydaları vardır ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

  zma besin takviyesi
  Via Selfhacked.com

   

  ZMA Kullanımının Önemi

  ZMA kullanımının önemi, içerisinde yer alan mineral ve vitaminler ile ilgilidir. Bunlara ilişkin bazı detaylar şu şekildedir:

  1) Çinko

  Hücresel aktiviteler, protein sentezi ve benzer çok sayıda vücut içi reaksiyonun başlamasın ve tamamlanmasında etkilidir. Karaciğerin korunması, bağışlık sistemindeki T hücresinin üretilmesini sağlaması gibi yararları vardır.

  2) Magnezyum

  Kalbin normal bir şekilde çalışması ve kasların işlevlerini devam ettirebilmesi için gereklidir. Nörokimyasal maddelerin taşınmasında görevli olan bu mineral, hücrelerdeki sodyum ve potasyum dengesinin sağlanmasında da görevlidir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein Değerine Sahip Et Kaynakları

   

  ZMA Faydaları

  Her ne kadar yukarıda magnezyum ve çinko ile ilgili genel bilgiler verilmişse de, ZMA faydalarının daha detaylı incelenmesi gerekir. Öncelikle bu takviyenin içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral vardır. Bunlar sayesinde vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminler karşılanmış olur. Bunun dışında ise protein sentezinin gerçekleşmesinde etkili birisi olduğu bilinir. Bu durum, kasların kendini toplaması ve gelişimini sağlaması için son derece önemlidir. ZMA içerisinde yer alan B6 vitamini, aminoasitlerin proteinden emilmesini kolaylaştırır. Bu ise kas gelişimi anlamına gelir.

  Kasların haricinde direkt olarak vücut sağlığı için de ZMA takviyesinin yararlı olduğu bilinir. Bağışıklıktan kalp damar sistemine kadar farklı vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

  Genel olarak toparlayacak olursak ZMA kullanmanız halinde kas gelişimlerinizi desteklersiniz. Aynı zamanda genel sağlık durumunuzu koruma altına almış olursunuz. Bu durum ise daha uzun süre, sorunsuz olarak çalışmanıza imkân verir. Ancak bu etkilerin tam olarak görülmesi için kaliteli bir ZMA takviyesi tercih etmeniz gerektiğini asla unutmayın. Aksi durumda büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirmenin Özgüvene Olan Katkıları

   

  ZMA Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  ZMA kullanımı, çalışma şeklinize göre farklılık gösterebilir. Ayrıca beslenme şeklinizin de bu noktada oldukça etkili olduğunu asla unutmayın. Fakat uzmanların önerileri dikkate alındığında egzersiz öncesi ya da sonrasında kullanılmasının daha uygun olduğu söylenebilir. Bunların haricinde uyumadan 30 ila 60 dakika önce de ZMA kullanılabilir. Özellikle içerisinde yer alan magnezyumun uyku getirici ve düzenleyici bir etkisi olması, bu noktada sorun yaşayanlar için önemlidir. Yatmadan önce ZMA alarak, uyku sorunlarınızı aşabilirsiniz.

  ZMA kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı basit hususlar vardır.

  • Öncelikle bu takviyenin açken alınması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Bir diğer önemli husus ise kalsiyumun ZMA içerisindeki mineral ve vitaminlerin emilimini azaltmasıdır. Bundan dolayı kalsiyum içerisin bir besin ile birlikte kullanmamaya özen gösterilmelidir.

  Kişisel kullanım miktarı için ise bir uzmandan yardım almanız çok daha uygun olacaktır.

  En Kaliteli ve Etkili ZMA Besin Takviyelerini İncelemek İçin Tıklayın

  asdasd