Ana sayfa Sağlık Antrenman Sonrası Göğüs Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Antrenman Sonrası Göğüs Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

5019
0
PAYLAŞ
Via Damir Spanic / Unsplash

Antrenman sonrasında meydana gelen göğüs ağrısının farklı nedenleri olabilir. Bundan dolayı ağrının tek bir nedeni olduğunu söylemek bu aşamada yanlıştır. Fakat egzersizlerin sizi rahatlatması ve daha sağlıklı hale getirmesi gibi bir işlevi olduğu bilinmelidir. Eğer egzersiz sonrasında göğsünüzde ya da daha farklı bir kas grubunuzda bir ağrı varsa, yanlış olan bir şeyler var demektir. Yazımızın devamında antrenman sonra göğüs ağrısı neden olur ve nasıl geçer sorularına cevap vereceğiz.

Konunun detaylarına geçmeden önce bilinen bazı hususlardan bahsedilmesi yararlı olacaktır. Göğüs ağrınızın şiddeti, nedeni hakkında fikir verebilir. Eğer hafif bir göğüs ağrınız varsa bunun nedeni kendinizi zorlamanız olabilir. Mide ekşimesi ve kramplar bu ağrılara neden olabilir. Fakat şiddetli bir göğüs ağrınız varsa, bunun nedenleri çok daha ciddi olabilir. Dolayısıyla da acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Aşağıda antrenman sonrası göğüs ağrısının başlıca nedenleri yer almaktadır.

 

1. Mide Ekşimesi

Egzersiz yaptığınızda sadece kaslarınız değil, neredeyse bütün vücut sisteminiz bu durumdan etkilenir. Buna sindirim sisteminiz de dâhildir. Fiziksel olarak gerçekleştirdiğiniz aktiviteler, midenizin çalışmasını etkileyebilir. Özellikle mide sorunu yaşayan birisiyseniz, bunun meydana gelme olasılığı daha yüksektir.

Egzersizden hemen önce aşırı yiyecek tüketimi, zor sindirilen yiyecekleri yemek ve benzer nedenler mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi ise bir süre sonra göğüs ağrısına neden olabilir. Bu tip göğüs ağrısının şiddeti genellikle hafiftir ve ağrı, mideye yakın bölgededir.

Mide ekşimesinden kaynaklanan göğüs ağrısının geçmesi için hafif tempoda hareket edin. Midenize ekstra yük getirecek hareketlerden ve yiyeceklerden kaçının. Bir süre sonra ağrı kendiliğinden geçecektir. Ayrıca egzersiz öncesi ve sonrası yediklerinize dikkat ederek, bu ağrının ortaya çıkma olasılığını düşürebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Sporcular İçin En Etkili 5 Motivasyon Konuşması

 

2. Ağır Egzersizler

Yapacağınız ağır egzersizler, kalbinize ekstra yük getirecektir. Kasların yoğun olarak kasılması, buraya kan pompalanmasına neden olacak ve bu da kalbi zorlayacaktır. Benzer şekilde akciğerlerin de kana daha fazla oksijen vermesi gerekecek. Yani kendinizi aşırı zorlamanız durumunda göğüs ağrısı meydana gelebilir. Bu durum genellikle normal olarak kabul edilir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Fakat bilinen ya da bilinmeyen bir kalp damar rahatsızlığınız varsa, durum ciddi hale gelebilir.

Ağır egzersizlerin göğüs ağrısına neden olmaması için aşamalı olarak kendinizi zorlamalısınız. Yani direkt olarak zor hareketlerden başlamak yerine, kolaydan zora gitmelisiniz. Böylece kalp ve damar sisteminiz bu duruma alışmış olacaktır.

göğüs ağrısı
Via healthxchange.sg

 

3. Akciğer Sorunları

Yapılan araştırmalara göre antrenman bittikten hemen sonra meydana gelen göğüs ağrısının arkasında EIB ya da bronkospazm denilen olay vardır. Bronkospazm, akciğerin içinde yer alan küçük hava yollarında meydana gelen spazmdır. Göğüs ağrısının yanı sıra nefes almayı da zorlaştırabilir. Bu durum sadece bir pulmunolog tarafından tespit ve tedavi edilebilir.

Soğuk havalarda ve akciğerlerde sorun olduğunda yapılan egzersizler de benzer sorunlara neden olabilir. Hatta bu tür durumlar, çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunların engellenmesi için kötü hava koşullarında ve sağlıksızken antrenman yapılmamalıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

 

4. Göğüs Kası Krampları

Antrenman sonrasında meydana gelen göğüs ağrılarının bir başka nedeni ise göğüs kramplarıdır. Nasıl ki, bacaklarınıza kramp girdiğinde ciddi bir acı yaşıyorsanız, göğüs krampları da size fazlasıyla acı verir. Bu tür durumlarda ağrı genellikle belirli bir alandadır. Dolayısıyla da sadece bir noktada olan ağrıların büyük bir kısmının nedeni kramplardır. Göğüs krampları ısınmamaya bağlı ya da dehidrasyon (su kaybı) nedeniyle ortaya çıkabilir.

Göğüs kramplarını engellemenin yolu, doğru bir şekilde ısınmaktır. Buna rağmen kramp meydana gelirse, göğüs açma egzersizleri bu ağrıyı azaltabilir ve tamamen giderebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Metabolizmayı Ateşleyen 5 Barbell Egzersizi

 

Göğüs Ağrılarından Korunma Yolları

Yukarıda göğüs ağrıları ve bunlardan nasıl korunmanız gerektiğine ilişkin detaylar yer almaktadır. Bunların haricinde kendinizi tanımanız çok önemlidir. Sağlık durumunuz, kapasiteniz ve diğer detaylar, egzersizleri nasıl yapmanız gerektiğini belirler. Kendinizi iyi tanıyorsanız, doğru şekilde egzersizlerinizi yapar ve göğüs ağrısı ile karşılaşma olasılığını düşürürsünüz.

Göğüs ağrısı bazen geçici iken, bazen de çok daha ciddi olabilir. Bundan dolayı sürekli egzersiz yapanların, periyodik olarak sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Böylece ciddi riskler tamamen ortadan kaldırılmış olacaktır.

asdasd