Ana sayfa Sporcu Gıdaları Protein Tozu Sizi Şişmanlatabilir Mi?

Protein Tozu Sizi Şişmanlatabilir Mi?

2488
0
PAYLAŞ
Protein tozu ve kilo alma
Via Kelly Sikkema / Unsplash

Kaslı ve düzgün bir fiziğe sahip olmak için kadın ve erkekler düzenli olarak antrenman yapma isteğindedir. Özellikle yetişkinliğe erişilen ilk dönemlerde bu istek çok daha fazladır. Bu tür dönemlerde insanlar, antrenmanlarda kaybettiklerini yerine koymak için protein tozu kullanır. Ancak bazıları bir süre sonra kaslı bir vücut yerine şişman bir vücuda sahip olurlar. Nihayetinde ise bunun suçlusu olarak protein tozunu görürler. Peki, protein tozu şişmanlatabilir mi? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Spor Yaparken Protein Tozu Kullanılmalı Mıdır?

Spor yaparken, özellikle de kas kazanmaya dönük sporlar yaparken vücudun ihtiyacı olan protein miktarı artar. Bu ihtiyaç, günlük tüketilen yiyecekler üzerinden karşılanmayacak kadar fazla olabilir. Bundan dolayı da spor salonlarının birçoğu, sporculara protein tozu almalarını önerir.

Normal bir insan protein tozu kullanmasa da olur. Ancak spor yapanlar için protein tozu çok önemli bir takviyedir. Bu ürün sayesinde insanlar, hayal ettikleri kaslara çok daha hızlı bir şekilde kavuşur.

Burada bahsedilenler değerlendirildiğinde, yaptığınız egzersizlere bağlı olarak protein ihtiyacınız değişir. Eğer günlük tükettiğiniz gıdalar protein ihtiyacınızı karşılamıyorsa protein tozu kullanmanız önemlidir. Kısacası vücuda ihtiyacı olan proteini bir şekilde vermeniz gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

 

Protein Tozu Şişmanlama Konusunda Suçlu Mu?

Via LYFE Fuel / Unsplash

Kas kazanmaya dönük olarak yapılan egzersizler ile protein tozu kullanımı arasında yakın ilişki vardır. Bu kullanımın çok sayıda faydası vardır. Ancak bazıları, spor yapmalarına rağmen kilo aldıklarını iddia etmekte ve bu konuda protein tozunu suçlamaktadır. Protein tozu gerçekten suçlu mu, gelin birlikte inceleyelim.

Protein, vücudun temel yapı birimidir. Kasların onarımı ve yapımı başta olmak üzere farklı alanlarda kullanılır. Ancak depolanabilir bir özelliğe sahip değildir. Eğer fazla protein alırsanız veya antrenman yapmadan kullanırsanız, vücut kullanmayacağı proteinleri depolamak isteyecektir. Bunun için ilk olarak proteinleri parçalar, daha sonra da yağa çevirir. Ve bu şekilde depolar. Vücut, fazla besinlerin tamamını yağa çevirir ve ileride enerji kaynağı olarak kullanmak için depolar. İşte protein tozunun şişmanlatma etkisi bizim yanlış kullanımımızdan kaynaklanmaktadır!

Gelelim kilo aldığını iddia edenlerin durumuna. Egzersiz yaparken kilo alımı imkânsız bir durum değildir. Eğer aldığınız kalori, yaktığınızdan çok daha fazlaysa kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Protein tozu az da olsa içerisinde şeker bulunan bir takviyedir. Dolayısıyla içilen protein tozuna kalori olarak da bakılması gerekir.

Protein tozu kullanımının yanında sağlık bir beslenme varsa kilo alımı doğal bir sonuç olacaktır. Çünkü dengesiz ve sağlıksız beslenme ile alınan aşırı kaloriler yakılamayacak ve yağ olarak depolanacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Fiyat ve Performans Açısından En İyi 5 Protein Tozu

 

SONUÇ

Protein tozu, rastgele kullanılacak bir ürün değildir. Bir plan ve program dâhilinde kullanılmalıdır. Yaptığınız egzersizlere bağlı olarak ne kadar protein ihtiyacınız olduğunu hesaplayarak, bu tür takviyeleri kullanmalısınız. Ayrıca bu ürünün kullanımını gün içine yaymalısınız.

Egzersiz yapıyor olmanız, size istediğiniz kadar yeme hakkı vermez. Egzersiz ile diyetin bir arada götürülmesi gerekir. Eğer egzersizin yanında özel bir diyet uygulamıyorsanız, ortaya çıkan sonuç beklentinizi karşılamayabilir.

Diyet veya sağlıklı bir beslenme prensibi olmadan tek başına egzersiz yapılmamalıdır. Sağlıksız bir şekilde beslenir, diyet yapmaz ve üzerine de protein tozu kullanırsanız, kilo alırsınız. Ancak alınan kiloların suçlusunun protein tozu değil, sizin sağlıksız beslenmeniz olduğunu unutmayın.

asdasd