Ana sayfa Antrenman Bir İnsan Ağırlığının Kaç Katını Kaldırabilir?

Bir İnsan Ağırlığının Kaç Katını Kaldırabilir?

6420
0
PAYLAŞ
Via Pexels

Sporcular ve spor dallarına ilgisi olan kişilerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bir insanın kendi kilosunun kaç katı ağırlık kaldırabileceğidir. Bu soru uzun yıllardan beridir sorulmaya devam eden ve cevabı herkes tarafından merakla beklenilen bir sorudur. Bu sorunun cevabı çoğu sporcunun direncine göre değişkenlik gösterebilir. Bazı insanlar çok fazla ağırlık kaldırabilirken bazı insanlarda tam tersine ağırlıklara karşı dirençli değildir. Bazı sporcularda ağırlığının 1,5 ila 2 katı şeklinde ağırlık kaldırabilirken bazı sporcular ise ağırlığının 3 katını kaldırabilirler. Ağırlık kaldırma işlemleri yoğun çalışma ve emek gerektiren bir işlemdir.

 

Ağırlık Kaldırmadan Önce Sıkı Çalışmanız Gerekir

Ağırlık kaldırmadan önce vücudunuzun hamlığı atması için ısınma hareketleri yapmanız gerekir. Antrenman öncesinde ısınmanın önemi çok büyüktür. Birçok sakatlık ihtimalinin önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Birden bire ağırlık kaldırmaya çalışırsanız çeşitli sağlık problemleri meydana çıkabilir. Örnek olarak gösterilecek olur ise belinizi incitebilir, halteri yanlış bir biçimde kaldırdığınızda ani refleks ile ayağınıza düşürüp ayağınızı kırabilir, ya da halteri yüksek bir noktaya kaldırdığınız zaman kollarınızı belirli bir süre kadar ağrıtabilirsiniz.

Ağır kaldırma sporlarına merakınız var ise kesinlikle bu durum için sıkı bir çalışma yapmanız gerekir. Sizleri çalıştıran hocalarınız ile birlikte sizlerin gelişimine göre her hafta farklı kilolarda olan halterleri kaldırabilirsiniz. Bu yönde her geçen gün daha fazla gelişebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: 
Kısıtlı Zamanı Olanlar Nasıl Bir Antrenman Sistemi Uygulamalı?

 

Ağırlık Kaldırmanın Faydaları Nelerdir?

Her spor dalının kendine has birçok faydası bulunur. Tüm sporların ortak noktalarından bir tanesi insan sağlığına büyük faydalar sağlamasıdır. İnsan vücudunun gelişiminde, vücudun koordinasyonunda, güç ve denge gibi durumların gelişmesinde büyük katkı sağlar. Bu özellikler tüm spor dallarında ortak özelliklerdir. Ağırlık kaldırma sporunun da kendine has kişilere faydaları bulunur. Bu faydalar şu şekildedir;

Öncelik olarak asıl amaç yağ yakmak ise diğer aktiviteler ile karşılaştırıldığı zaman ağırlık kaldırmak yağ yakma konusunda en etkili yöntemlerdendir. Aynı zamanda uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre ağırlık kaldıran kişilerin %40 oranında yağ yaktığı ortaya çıkmıştır.

Ağırlık Sporu Faydaları
Via dapple-designers / Pixabay

 

Kalori Yakmanız Sağlanır

Ağırlık kaldırmak sadece yağ yakma konusunda değil çeşitli hastalıklarla da baş etmeye yardımcı olur.

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”

Sigara içen ve sigarayı bırakmak isteyenler de ağırlık kaldırma çalışması yaparak sigara bırakmayı kısa vadede başarabilir. Vücuttaki kalori ve yağlar vücudunuzdan eksildikçe spora olan tutkunuz daha da artacaktır.

 

Kemiklerin Kuvvetlenmesine Yardımcı Olur

Kemik sağlığı her yaş aldıkça daha fazla güçsüzleşir ve özellikle kadınlarda kemik erimesi gibi durumlar meydana gelebilir. Kemiklerinizin her geçen gün daha da kuvvetlenmesi ve daha güçlü olması için ağırlık kaldırabilirsiniz. 3 ila 4 ay süreyle ağırlık çalışmaları yaptığınız zaman kemikleriniz daha da güçlenecektir. Hem kemiklerinizin hem de vücut sağlığınızın gelişimi için ağırlık kaldırma çalışmalarınızın düzenli bir şekilde yapılmasına özen göstermelisiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: 
Vücut Geliştirmede Bulk Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Kalbinizi Ağırlık İle Koruyun

Yaş aldıkça vücudunuzda mevcut olan tüm organlar zamanla çeşitli problemler ve sorunlar meydana getirebilir. Kalbinizde de yaş aldıkça çeşitli sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Sağlık problemlerinizden kurtulmak için öncelik olarak spor yapmanız gerekir. Spor yapmak için de çeşitli alanlar söz konusudur. Kalbinizi koruyan ve kalp krizi riskini belirli bir oranda düşmesini sağlayan ağırlık kaldırma sporunu da mutlaka hayatınızın bir noktasına koyabilirsiniz.

 

Denge Gelişimine Katkı Sağlar, Vücudu İnceltir

Ağırlık kaldırma denildiği an akla ilk gelen özelliklerden bir tanesi de denge gelişimine katkı sağlamasıdır. Dengeli bir şekilde ağırlık kaldırmak dikkat gerektiren bir eylemdir. Hem spor yapıp hem de vücudunuzun en iyi ve orantılı bir şekilde incelmesi için ağırlık kaldırma çalışmaları yapabilirsiniz. Yağlarınız gittikçe dilediğiniz kıyafetlere de kavuşabilirsiniz.

 

Mutlu Olmanıza Yardımcı Olan Bir Spordur

Mutlu olmak için hayatta birçok sebep olsa bile çoğu zaman stres ve sıkıntılar mutlu olmanızı engelleyebilir. Bu gibi durumlarda spor yapmak sizlerin mutsuz anını mutluluğa çevirdiğini biliyor muydunuz? Spor yapmak sağlığa ve fiziksel kondisyona iyi gelmesi bir yana psikolojik açıdan da insanları rahatlatır. Stres faktörünün hayatınızdan uzaklaşmasını sağlar. Sizler de mutsuz anlarınız ya da çok stresli anlarınızda kendinizi spora adarsanız bu süreçleri daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Mutlu olmak ve stres hormonlarınızı devre dışı bırakmak için düzenli olarak spor yapmalısınız.

Fazla Yağlarınızdan Daha Hızlı Kurtulmak İstiyorsanız 
En Etkili Yağ Yakıcıları Buradan İnceleyebilirsiniz.
asdasd