Antrenmandan Sonra Neden Hastalanırız?

  2285
  0
  PAYLAŞ

  Birçok kişi antrenmandan sonra hastalandığından şikayetçidir. Neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Antrenman sonrası ateşiniz olduğunu veya midenizin bulandığını hiç hissetmediniz mi? Bunun birçok sebebi olabilir. Bu problemleri yaşamamanın çok basit yöntemleri var. Önce nedenlerini inceleyelim.

  Kaslarımızın ortalama olarak %60’ ı glutamin denilen aminoasitlerden oluşur. Glutamin, hem vücuda nitrojen taşır hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirir.. Antrenman esnasında fazlasıyla glutamin yakımı olduğu için bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Antrenman sonrası sağlam bir beslenme ile glutamin seviyesini düzenleyip bağışıklığımızı güçlendirebileceğimiz gibi çeşitli suplementler ile de glutamin takviyemizi yapmalıyız.

  Eğer mide bulantınıza vücut ağrıları, baş ağrısı ve kaslarda güçsüzlük hissi de eşlik ediyorsa fazlasıyla dehidre olmuşsunuz demektir. Bu yoğun çalışan kişilerde gözlemlenen bir sıkıntıdır. Optimal sıvı dengesini sürdürebilmek için sıvı kaybınızın yerini tamamlamalısınız. Egzersizleriniz öncesinde sıvı alırsanız, aktivitelere normal bir hidrasyon ve elektrolit düzeyi ile başlarsınız. Bu sebeple kaybettiğiniz her kg başına 1.5 lt su tüketmeye özen gösterin. Ancak su eksikliği kadar fazla içilen su da, kanınızdaki elektrolit seviyesini seyreltir buda mide bulantısı, bitkinlik, daire gibi rahatsızlıklara yol açar. Antrenmanlarınıza fazla yorucu egzersizleri, yüksek ağırlıklı çok tekrarlarla eklerseniz over-load olup bağışıklık sisteminizi zayıflatırsınız. Ayrıca her gün onlarca kişiyle ortak kullandığınız aletlerin mikrop yuvası olduğunu unutmayın, kendinize özel eldivenlerinizi ve havlularınızı kullanarak hastalıklara sebebiyet vermemiş olursunuz.

  Egzersiz sonrası terinizi silin ve kullancağınız aletlerde sizden önce kullanmış olan kişinin terini silip temizleyerek setlerinize başlayın. Antrenman sonrası mutlaka duş alın ancak ani sıcaklık değişimlerinin vücudunuzun tepki vermesini zorlaştıracağını unutmayıp sıcak bir ortamdan dışarı çıkarken kendinizi özellikle göğüs bölgenizi korumaya özen gösterin. Antrenmanlarınıza boş mideyle başlamayın, 1 saat öncesinden ufak bir öğün yiyin ki kan şekeriniz düzenlensin. Sağlıkla kalın.

  Alkolun kas gelişimine etkileri hakkında yazımızı okumak ister misiniz ? Alkol ve spor

  PAYLAŞ
  Önceki makaleNasıl Sağlıklı Kilo Alınır?
  Sonraki makaleHFCS Nedir ?

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd